Srbija vraća zdravstvene radnike na Kosovo?

Izvor: Danas, 07.Feb.2016, 22:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija vraća zdravstvene radnike na Kosovo?

Beograd - Oko 700 zdravstvenih radnika sa Kosova i Metohije koji su prebegli i poslednjih desetak godina žive i rade u Srbiji, nedavno su pred sobom imali anketu u kojoj je trebalo da se opredele da li bi bili spremni da se vrate na svoja stara radna mesta na Kosovu.

                       "Dobili smo anketni listić da se izjasnimo da li smo za povratak u svoje matične službe ili ne. Nismo dobili mogućnost ponude da ostanemo tu gde smo radno angažovani >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << tolike godine. Problem je u tome što mi i nemamo gde da se vratimo, jer naša imovina je uništena, a ovde smo sa porodicom od koje bismo se odvojili", navodi se u pismu koje su predstavnici zdravstvenih radnika uputili ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru.

Oni pitaju da li se na ovaj način štiti porodica i njeno pravo i ističu da im je ova anketa "poremetila živote, planove i ubila sve nade".

"Iako je većina nas pola radnog staža provela u ustanovama gde smo radno angažovani, niko nam od nadležnih ne izlazi u susret sa odgovorom šta dalje, niti se neko iz tih ustanova zainteresovao za preuzimanje, iako tolike godine radimo tu", piše u pismu koje je potpisano sa "radno angažovani zdravstveni radnici sa KiM" i naglašava se da će biti primorani da "započnu štrajk glađu ukoliko im niko od nadležnih institucija ne izađe u susret".

Naime, kada su bili primorani da napuste svoje domove i radna mesta i dođu u Srbiju, trebalo im je vremena da se snađu i počnu normalno da žive. Sada, kada su jedva uspeli u tome, kako ističu, moraće da počinju sve iznova u mnogo težim okolnostima.

Objašnjenje Ministarstva zdravlja je da su pomenutu anketu organizovale i sprovele zdravstvene ustanove sa teritorije KiM.

- Nakon saznanja da je anketa upućena zaposlenima, Ministarstvo zdravlja je organizovalo sastanak sa rukovodiocima ovih ustanova, i tom prilikom je obavešteno da je anketa isključivo informativnog karaktera i da ima za cilj da utvrdi koliko je zaposlenih u mogućnosti da se vrati u matične ustanove, gde se i vode, jer se ove ustanove spremaju za izradu novih sistematizacija, pa im je potrebno saznanje na koji broj zaposlenih sa zvanične evidencije mogu da računaju - ističu u Ministarstvu za Danas. Kako dodaju, anketa je informativnog karaktera i ne predviđa davanje otkaza bilo kome u odnosu na iskazan stav, odnosno spremnost i mogućnost da se vrati u matičnu ustanovu na Kosovu i Metohiji.

Osim nadležnom ministarstvu, zaposleni su se obratili i Organizaciji za ljudska prava i Povereniku za informacije.

Anketa

U anketi u kojoj se zaposleni pitaju da li su spremni "za povratak na rad u KBC Priština - Gračanica" navedene su dve rubrike - Saglasan/Saglasna sam da budem radno angažovan/a u matičnoj ustanovi (KBC Priština - Gračanica) i Nisam saglasan/Nisam saglasna da budem radno angažovana u matičnoj ustanovi (KBC Priština - Gračanica). Na kraju je napisano upozorenje da će se smatrati da oni koji se ne izjasne nisu saglasni da budu radno angažovani. Informaciju o sprovođenju ankete KBC Priština sa sedištem u Gračanici potpisao je v. d. direktora te ustanove Zvonko Đurđević.

Dogovor o platama u javnom sektoru

Nakon što su sindikati zdravstvenih radnika tokom prošle i pretprošle sedmice najavljivali štrajk nezadovoljni predlogom zakona o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru, članovi Socioekonomskog saveta usaglasili su se tokom vikenda ovim povodom, pa se očekuje da predlog bude izglasan u vladi tokom ove sedmice, a da potom bude poslat u Skupštinu. Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički potvrdila je na sednici Socijalno-ekonomskog saveta sa poslodavcima i sindikatima da će se regres i topli obrok iskazivati posebno, a njihov iznos će biti u skladu sa mogućnostima vlade, dok će lokalne samouprave same uređivati osnovice za plate svojih zaposlenih. Plate u javnom sektoru se neće menjati, ali će novim zakonom one biti demistifikovane, što znači da će se tačno znati ko i koliko zarađuje. Ipak, ko će u javnoj upravi uopšte moći da radi i zarađuje još je nepoznanica, jer se odluka o broju onih koji će ostati bez posla i dalje čeka.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Danas...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.