Izvor: NoviMagazin.rs, 31.Okt.2018, 14:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija i Crna Gora najbrže implementiraju pravne tekovine u energetici

U Energetskoj zajednici (EZ) Crna Gora i Srbija i dalje predvode u brzini implementacije evropskih pravnih tekovina u oblasti energetike, Makedonija se probila na treće mesto, a slede Albanija i Kosovo, pokazao je izveštaj EZ objavljen danas.

U novom izveštaju se naglašava da su članice ostvarile napredak u reformisanju svojih energetskih sektora, ali da su potrebni veći napori i bolja priprema za uspešnu tranziciju >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << na čistu energiju.

Moldavija, Ukrajina i Bosna i Hercegovina su na začelju po implementaciji, pri čemu je BiH najslabija među njima.

Nova članica EZ Gruzija ukupno gledano je najslabija ali njen rezultat nije tako loš, s obzirom da za većinu propisa još nije istekao rok za uvođenje u nacionalno zakonodavstvo.

Prosečna implementacija u članicama EZ je 43 odsto, u Crnoj Gori 60 a u Srbiji 58 odsto, objavila je EZ.

Direktor Sekretarijata EZ Janez Kopač upozorio je da kod implementacije postoji sve veći jaz između onoga što su obaveze članica po Sporazumu EZ i aktuelnog stanja.

Pozivajući na smanjenje tog jaza, Kopač je rekao da je sada pravi trenutak za to jer EU aktivno radi na Paketu za čistu energiju.

"Energetska zajednica mora da učestvuje u zamahu izgradnje energetskih sektora budućnosti koje će obeležiti dekarbonizacija, decentralzacija i digitalizacija", istakao je Kopač.

EZ upozorava i da integracija regionalnog tržišta energije tek treba da se pokaže konkretno, "na terenu", preneo je EURACTIV.rs.

"Nema napretka kada je reč o uklanjanju jedne od najvećih prepreka - nerazrešenog spora između operatera prenosnih sistema Kosova i Srbije", navodi EZ.

Dalje se ukazuje da, s obzirom da je u januaru stupila na snagu Direktiva o velikim postrojenjima za sagorevanje (LCP direktiva) sa ciljem da se smanji zagađenje vazduha iz elektrana na ugalj, u centru pažnje treba da bude ekološki deo evropskih pravnih tekovina.

Stručnjaci EZ ukazuju i na nedostatke u sprovođenju Direktive o proceni uticaja na životnu sredinu u brojnim zemljama, ugovornim stranama.

Ta direktiva uključuje ocene ekoloških efekata projekata sa ugljem, vodom i drugim energentima.

Izveštaj pokriva period od septembra 2017. do septembra 2018.

Energetska zajednica je međunarodna organizacija osnovana pre 13 godina sa ciljem proširenja unutrašnjeg tržišta energije EU na Jugoistočnu Evropu i crnomorski region, a njene članice su EU i devet ugovornih strana - Albanija, BiH, Srbija, Kosovo, Makedonija, Crna Gora, Ukrajina, Moldavija i Gruzija.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.