Izvor: B92, 05.Jul.2013, 15:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Priština: Novi Zakon o amnestiji
Priština -- Vlada Kosova je na današnjoj sednici usvojila novi predlog Zakona o amnestiji, , nakon što prethodna verzija nije usvojena juče u kosovskoj skupštini.
Iz novog zakona je u celini izbačen član 3, koji je bio sporan zbog amnestije krivičnih dela za počinioce južno od Ibra, javlja Radio Slobodna Evropa.
Član 5, koji se tiče amnestije kriminalnih dela počinioca na severu Kosova, ostao je u dokumentu. Novi predlog će u dogovoru sa političkim partijama sledeće >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nedelje biti razmatran u Skupštini Kosova.
Zamenik premijera i ministar pravde Hajredin Kuči je na sednici Vlade rekao da su iz predloga zakona o amnestiji koji juče nije prošao na sednici
Skupštine Kosova, pošto nije dobio dvotrećinsku većinu, u celosti izbačene odredbe člana 3 i da je dodat novi član u kojem stoji da se sva krivična dela koja su prouzrokovala telesne povrede i ubistva neće amnestirati, saopšteno je iz Vlade Kosova.
Član 5, koji se tiče amnestije kriminalnih dela počinioca na severu Kosova, ostao je u dokumentu, navodi radio Slobodna Evropa.
Kuči je rekao da je u susretima sa ostalim političkim partijama, sa DSK i AAK, postignuta saglasnost da se predlog zakona usvoji u Skupštini tokom sledeće nedelje.
Prema poslovniku o radu Skupštine, vlada će tokom današnjeg dana predlog zakona dostaviti skupštinskoj službi i Komisiji za zakonodavstvo koja treba početkom nedelje da razmotri predlog i uz primedbe i sugestije dostavi Skupštini Kosova na usvajanje.
Prema ustaljenoj praksi Skupština Kosova zaseda četvrtkom a kada je to potrebno i petkom.
Usvajanje Zakona o amnestiji je predvidjeno planom za sprovodjenje sporazuma koji su premijeri Kosova i Srbije postigli 19. aprila u Briselu, uz posredovanje visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija












