Pitanje granica je DEBATA PROŠLOSTI kojoj se NE VRAĆAMO: Haradinaj besan na Brisel i Beograd

Izvor: SrbijaDanas.com, 25.Mar.2019, 13:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Pitanje granica je DEBATA PROŠLOSTI kojoj se NE VRAĆAMO": Haradinaj besan na Brisel i Beograd

Upitan da li su takse na srpsku robu vredne i opterećenja odnosa sa SAD, on je kazao da tzv. Kosovo ima veliko poštovanje prema Americi, ali da je suverena nacija i da su "pojedine odluke sopstvene".

Predsednik privremene vlade u Prištini Ramuš Haradinaj poručuje da, ako Srbija želi da ponovo uđe na tzv. kosovsko tržište, to može, ali nakon priznanja.

Haradinaj je, u intervjuu bečkom dnevniku "Prese" i nemačkom listu "Štutgarter nahrihten", kazao >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << da je dijalog posredstvom EU trebalo da vodi do sporazuma sa Srbijom, koje predviđa i priznanje nezavisnosti, što je ostalo bez rezultata.

Umesto toga, tvrdi da je tzv. Kosovo bilo izloženo sve većim napadima od Srbije, kao što je lobiranje za povlačenje priznanja ili trgovinske barijere.

- U takvoj situaciji nije nam preostalo ništa drugo nego da blokiramo naše tržište za srpsku robu. Ako Srbija želi na naše tržište, to je moguće kada prizna (tzv.) Kosovo - podvukao je Haradinaj.

Izneo je i svoje razočaranje Evropskom unijom, ukazujući na to da je tzv. Kosovo ispunilo i poslednji uslov Unije za bezvizni režim prihvatanjem sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom.

- Mi smo ispunili ovaj uslov, ali nije bilo odgovora EU. Pod rukovodstvom šefice evropske diplomatije Federike Mogerini dijalog je dospeo na stranputice. Umesto da razgovaramo o normalizaciji odnosa, razgovara se o granicama i teritorijama. Niko nije očekivao da će baš Brisel da se vrati ovoj debati iz prošlosti - rekao je Haradinaj.

Poručio je da nijedna granica na Balkanu nije stara ili stabilna i da bi ponovno razmatranje pitanja granica destabilizovalo ne samo tzv. Kosovo već ceo region.

- (Tzv.) Kosovo je želelo trajni sporazum sa Srbijom, ali nećemo se za to igrati teritorijama i granicama. To nije rešenje. Opasno je, i zbog toga do toga neće ni doći - rekao je Haradinaj.

Što se stanja na tzv. Kosovu tiče, 20 godina posle bombardovanja SRJ, ukazao je na to da je tzv. Kosovo tada pretrpelo devastaciju, i da danas nije lako da se aktivira potencijal.

- Postoji nada, ali i izazovi. Vašington, Brisel, Berlin ranije su govorili jednim glasom na Balkanu. Danas, nažalost, to više nisu ujedinjeni partneri. Pozdravljamo to što je postignut dogovor između Makedonije i Grčke, ali nedostaje nam ta energija kod drugih pitanja u regionu - kazao je Haradinaj.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.