Izvor: Blic, 31.Jul.2014, 21:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novi tribunal - mač nad vlastima Kosova
Posle izveštaja tužioca Vilijamsona uslediće optužnice protiv čelnika OVK, posle kojih politička scena u Prištini neće biti ista.
Na optužnici će se, prema dobro obaveštenim izvorima, naći bivši premijer Hašim Tači, ali nije izvesno da bi na spisku mogao biti i Ramuš Haradinaj, koga u Prištini već vide kao budućeg premijera Kosova. Pojedini prištinski portali juče su navodili da se optužnica sprema i za Tačija i za Haradinaja.
Zvaničnik Tačijevog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << DSK Kujtim Šalja kazao je da su navodi u izveštaju očekivani i otvaraju prostor za više optužnica, piše „Koha ditore“ uz opasku da je izveštaj teško breme za Kosovo.
Sagovornici “Blica” hvale napore specijalnog tužioca Klinta Vilijamsona navodeći da je njegov pristup omogućio procesuiranje počinjenih zločina.
Dušan Janjić, predsednik Foruma za etničke odnose navodi da se Vilijamson zadržao na kvalifikacijama za koje su dokazi prihvatljivi na sudu. Takođe hvali Vilijamsona i stoga što je izbegao da u izveštaj stavi dokaze koji se ne bi održali na sudu i političke i pravne zamke - pa tako budući tribunal neće zadirati u nadležnosti haškog, već će se baviti pojedinačnim slučajevima. On smatra važnim što Vilijamson insistira da njegova jedinica koja je uradila ogroman posao preraste u jedinicu tužilaštva budućeg tribunala i šalje poruku da se ubrza njegovo formiranje.
- Budući tribunal će biti stalni mač nad glavom Kosova, preko kojeg će međunarodna zajednica moći da vrši pritisak kako bi Kosovo bilo uređeno kao demokratska država, budući da su mnoge gerilsko-terorističke grupe iz ratnog perioda sada u sistemu vlasti - navodi Janjić za “Blic”.
Dokazi koji nestaju
Kako tvrdi izvor agencije Srna, Fatmir Limaj je u julu 1998. predvodio pregovarački tim OVK na sastanku sa šefom posmatračke misije OEBS Vilijemom Vokerom, na kojem je trebalo da se dogovori razmena uhapšenih radnika Doma zdravlja iz Orahovca i 14 Srba kidnapovanih u selima Opteruša i Retimlje nadomak Velike Hoče. Sa sastanka su procurile informacije da je Limaj obavestio Vokera da su svi “zarobljeni” Srbi odvedeni van zone njegove odgovornosti, van područja Mališeva, u region Volujaka uz put Orahovac - Đakovica, koji je bio pod kontrolom Ramuša Haradinaja i njegove braće. Izvor Srne navodi da su kompletni dokazi predati bivšim istražiocima Unmika, ali su onda “nestali” jer je neko iz Unmika radio kao krtica, otkrivajući sve detalje istrage.
Zbog činjenice da je istragu vodio američki istražilac i specifičnih odnosa Kosova i SAD, Nataša Kandić iz Fonda za humanitarno pravo kaže da su budući sud i optužnice maksimum pravde što se može dobiti za Srbe.
- Jasno je da američki tužilac ima snagu i da može da provede istragu za razliku od Euleksa ili Unmika, jer SAD uživaju specijalno poverenje i Albanaca i političara i Vlade Kosova - kaže Kandić za “Blic”.
Ona je kritikovala srpsko Tužilaštvo za ratne zločine zbog insistiranja na tome da imaju svedoka za trgovinu organima, što je teško dokazati.
Marti: Ukazano na zlodela
Zločin protiv čovečnosti je najteža optužba koja se mogla izreći, a upravo to je tužilac Euleksa Klint Vilijamson u svom izveštaju rekao za zlodela koja je paravojna OVK počinila nad Srbima i drugima na Kosovu, rekao je juče Dik Marti, izvestilac Saveta Evrope o trgovini organima na Kosovu.
- Odajem priznanje Klintu Vilijamsonu i mislim da je njegov izveštaj vrlo nezgodan pre svega za administraciju SAD i zatim i za vlade evropskih država. Ne treba zaboraviti da kada je NATO napao Srbiju bombardujući Srbiju i Kosovo, to je učinjeno protiv međunarodnog prava jer nije bilo dozvole Saveta bezbednosti UN - rekao je Marti.
Najčitanije SADA:
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija


















