Može na deklaraciji Kosovo, ne može Republika Kosovo

Izvor: B92, 20.Nov.2018, 09:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Može na deklaraciji "Kosovo", ne može "Republika Kosovo"

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež izjavio je da ne postoji nikakva nova odluka ili uredba prištinskih vlasti u vezi sa carinskim deklaracijama.

Prištinska Koha je ranije objavila da je kosovski ministar trgovine i industrije, Endrit Šalja, primio nalog da onemogući prodaju i uvoz roba na čijim deklaracijama piše "Kosovo i Metohija", "Kosovo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Unmik" ili "Rezolucija 1244", jer ona dolazi iz centralne Srbije i BiH.

Čadež kaže da je razgovarao sa kosovskim ministrom trgovine koji mu je rekao da "ne postoji nijedna nova odluka njegovog ministarstva kada su u pitanju carinske deklaracije, već samo da se poštuje ono što je dogovoreno i u Briselu i u toku dijaloga".

A to je, pojasnio je Čadež, da može da se koristi u carinskoj deklaraciji "Kosovo" ili "Kosovo*" (sa zvezdicom), a ne "Republika Kosovo" kako se, naglasio je, i inače roba plasira na teritoriju Kosova.



"Ne postoji nijedna nova uredba. Ovo što se dogodilo je da smo imali nekoliko proizvoda, na kojima je na samom proizvodu na deklaraciji pisalo ''Kosovo i Metohija'', a u carinskoj deklaraciji koja je predata je pisalo kako je bilo i dogovoreno. Ne postoji ništa što je nova neka odluka ili naredba prištinskih vlasti
", napomenuo je Čadež.

Ipak, predsednik PKS napominje da to ne rešava problem u vezi sa uvođenjem dodatnih 10 odsto carine na srpske proizvode što, naglasio je, predstavlja kršenje CEFTA sporazuma, Briselskog dijaloga i Akcionog plana za stvaranje jedinstvenog ekonomskog područja, na koji su se sve vlade u regionu obavezale.



"Na tome i dalje radimo. Pokušavamo da lobiramo kroz naše partnere u Evropskoj komisiji i zemljama članicama EU da dođe do povlačenja (ove odluke), i da se vratimo u normalu, u okrvire koji su zakonom zadati"
, rekao je Čadež.

Čadež je upozorio da ta mera ne šteti samo srpskim kompanijama, nego i kosovskoj komori.

"Imao sam prilike da razgovaram sa nekoliko vlasnika kompanijia na Kosovu, a jedan od njih je najveći proizvođač brašna, koji je odmah podigao cene za 10 odsto. On žito i svu sirovinu uvozi iz Srbije, što ose vidi i kroz cene hleba na Kosovu jer će na kraju građani platiti tu cenu. Izvoz brašna se prepolovio od kako je uvedena mera jer je njemu sirovina sada skuplja", objasnio je Čadež.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.