Miščević: Presedan koji bi naneo štete UNESKO

Izvor: Prva.rs, 27.Jul.2015, 11:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Miščević: Presedan koji bi naneo štete UNESKO

Ona je, povodom zahteva Kosova za članstvo u Unesko, rekla da u međunarodnim organizacijama ima, na žalost, puno politike i ono što Srbija može da uradi je snažna diplomatska aktivnost, razgovor i objašnjavanje u Unesko koliko bi takav presedan naneo štete daljem funkcionisanju same organizacije.
Miščević je istakla i da ima nekoliko scenarija koja su u opticaju, ali da neće biti jednostavno i lako doneti odluku o eventualnom članstvu Kosova u Unesko i da će se o tome verovatno >> Pročitaj celu vest na sajtu Prva.rs << duže vreme razgovorati.
Ona je, gostujući u Jutarnjem programu RTS, podsetila da je Srbija kao članica Unesko već protestvovala i dodala da države, koje nisu članice UN, teško mogu da postanu članice te organizacije.
Šef pregovaračkog tima Srbije sa EU je podsetila da je reč o kulturnoj baštini koja nije mala i koja nije samo srpska, nego civilizacijska tekovina i da se time mora baviti i Unesko.
Miščević je dodala da mnogo zavisi od stava i razumevanja država koje bi trebalo da donesu odluku i da u toj organizaciji ima puno politike, ali politike koja je usmerena na razumevanje potrebe zaštite kulturne baštine.
Miščević je rekla da je optimista kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine i da očekuje pomak u drugoj polovini leta, odnosno pre septembra.
Ona je ukazala da su u tom dijalogu najvažniji principi definisanja Zajednice srpskih opština (ZSO).
Govoreći o akcionim planovima koji će biti spremni za predstavljanje u Briselu, Miščević je rekla da je procedura komplikovana i da otvaranje poglavlja može očekivati za najmanje tri-četiri meseca.
Miščević je naglasila da su na najvišem političkom nivou u toku razgovori i da njene kolege iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju gotovo svakodnevno razgovaraju o pitanjima koji će se naći na pregovaračkom stolu.
"Ovih dana se otvorilo pitanje za koje se mislilo da je potpuno završeno, a to je pitanje osiguranja", rekla je Miščević.
Ona je ukazala da je teško voditi razgovor kada postoji nerazumevanje osnovnih principa i ciljeva i kada se nastoji ostvarivanje napretka, dok druga strana nema baš uvek takav interes.
Ona je najavila da upravo ide na sastanak gde će biti završena priča o radu na akcionom planu za pregovaračko poglavlje 24.
"Ozbiljan problem predstavlja činjenica da akcioni planovi zahtevaju dodatne aktivnosti s obzirom na situaciju na terenu, koja je takva da u regionu i u Srbiji postoji veliki problem migratornih kretanja, ilegalnih migranata i tražilaca azila koji su se desetostruko, pa i stostruko, povećali u odnosu na pre dve-tri godine", rekla je Miščević.
Miščević je ukazala da je "Evropa zabrinuta, pa je dodatni zadatak da  se napravi plan o tome kako da se izdrži pritisak migracije do nivoa koji je izdrživ za Srbiju".
"Kada je reč o poglavlju 23, tu smo sve elemente završili i trenutno se konsultujemo sa kolegama iz Brisela", rekla je Miščević.
Miščević je najavila da će "do kraja meseca svi elementi akcionog plana biti gotovi, sem plana za migracije".
"Onda počinje konsultacija unutar komisije, kako bi komisija onda mogla državama članicama da predstavi svoju ocenu dva akciona plana čime počinje procedura za njihova otvaranja", najavila je Miščević.
Šef pregovaračkog tima Srbije sa EU je rekla da su uvršcene preporuke civilnog društva za poglavlja 23 i 24, dok je, govoreći o poglavlju 35, najavila da će se pratiti sve što je dogovoreno u Briselskom sporazumu i u vezi sa tim sporazumom.
Govoereći o današnjem razgovoru premijer Aleksandra Vučića u Nimhenu sa premijerom Bavarske, Miščević je ukazala da najveći broj azilanata želi da ode u Bavarsku, da će premijer objasniti šta Srbija radi u oblasti sprečavanja ilegalnih migracija, a da će se razgovarati i o ekonomskoj saradnji.
Miščević je rekla da Srbija u poslednjih nekoliko godina teži regionalnom pomirenju i da je nužna njena usmerenost ka EU.
Govoreći o konferenciji o Zapadnom Balkanu 27. avgusta u Beču, Miščević je podsetila da je reč o procesu koji je lane pokrenula nemačka kancelarka Angela Merkel i da region, koji je povezan infrastrukturom, ima zajednički cilj članstvo u EU.
Izvor: Tanjug
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Prva.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Prva.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Prva.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.