Mediji: Šta će biti sa stanovnicima Doline?

Izvor: B92, 17.Avg.2019, 17:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mediji: Šta će biti sa stanovnicima "Doline"?

Stanovnici Bujanovca, Medveđe i Preševa i pored toga što su se više puta prijavljivali za dozvolu boravka na Kosovu, još ne poseduju takve dokumente.

Osećaju se diskriminisanim, piše Indeksonline.

Kako dalje navode, granična policija ne dozvoljava prolaz sa srpskim pasošima, dok zvaničnici Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova kažu da se to zasniva na tačkama postignutim u Briselskom sporazumu iz 2011.

“Sporazumi o slobodnom kretanju postignuti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << između Prištine i Beograda do sada nisu sprovedeni”, prenosi Indeksonline reči A.H, koja pod uslovom anonimnosti kaže za KosovoPress da je 22 godine, otkad živi u Švajcarskoj, uvek putovala sa tim dokumentima. Ona je pre dva meseca rezervisala avionsku kartu da dođe na Kosovo, ali joj je rodbina sugerisala da joj neće biti dozvoljeno da uđe na Kosovo.

Ona između ostalog kaže da kao stanovnica Preševske doline ima problem da dobije kosovske dokumente, iako se više puta prijavila.

„Kosovo treba da ima na umu pitanje Albanaca u Preševskoj dolini i ne bi trebalo da preduzima korake koji bi dodatno naštetili ovoj grupi ljudi, kako potlačenih, tako i diskriminisanih. Ako Kosovo želi da nametne potpuni reciprocitet po pitanju pasoša, tada bi svi Albanci u Dolini trebalo da dobiju kosovska dokumena “, prenosi Indeksonline reči Artana Muratija, iz područja Preševa, Bujanovca i Medveđe.

Murati smatra da još ima mnogo Kosovara koji žive na Kosovu i nisu opremljeni dokumentima ove zemlje.

„Građani (sa stalnim prebivalištem) na obe strane trebali bi biti u mogućnosti da slobodno putuju unutar ili kroz teritoriju jedne i druge strane. Svaka strana će primeniti, čim je to praktično izvodljivo, sistem prelaska granice sa ličnim kartama. Svaka strana može implementirati sistem u kojem će lične karte biti propraćene pismenim dokumentima o ‘ulazu-izlasku’ za osobe sa druge strane koje žele tranzit u treću zemlju “, piše u odgovoru MUP-a “KosovoPressu”, prenosi Indeksonline.

Taj medij navodi da je prema rečima portparola kosovske policije Bakija Kelanija, granični prelaz između Kosovo i Srbije regulisan Sporazumom o slobodi kretanja iz 2011. a podseća i da je premijerka Srbije Ana Brnabić reagovala rekavši da je zaustavljanje ulaska sa srpskim pasošima najbolji pokazatelj da u ovoj „kvazi državi“ niko ne zna „ko pije, a ko plaća“.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.