Mala vojska – velika rasprava

Izvor: Deutsche Welle, 18.Dec.2018, 10:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mala vojska – velika rasprava

Malo Kosovo želi da stvori svoju malu vojsku, njegov veliki sused Srbija i još veća Rusija zbog toga su zabrinuti – tako sa sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija izveštava nemačka agencija dpa.

Odluka Vlade Kosova da formira svoju vojsku u ponedeljak uveče (17.12.) bila je tema Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i ruski predstavnik u UN Vasili Nebensja, ocenio >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << je da taj korak ugrožava mir i bezbednost u regionu. Na posebnoj sednici najvišeg organa UN o situaciji na Kosovou govorili su Vučić i kosovski predsednik Hašim Tači.

Tači je odluku parlamenta u Prištini ocenio kao „ništa posebno“ i kao „prirodni korak“, dok je Vučić odbacio „tzv. suvereno pravo“ Kosova na regularnu vojsku. Savet bezbednosti mora da „prikoči“ i „ukroti“ Prištinu, ukazao je Vučić i – isto kao i ambasador Rusije Nebensja – pozvao se na još uvek važeću rezoluciji UN 1244 iz 1999. godine kojom je okončan krvavi rat na Kosovu i kojom je, između ostalog, na međunarodne mirovne snage Kfor prenet mandat za održavanje reda i zakona.

Hašim Tači: Zna se ko je bio žrtva, a ko agresor

Sa druge strane, Tači je podsetio na ratne zločine koje su počinile srpske snage i pred Savetom bezbednosti pozvao Vučića „da ne drami“.

Tači: Trebalo je i ranije

Transformacija Kosovskog zaštitnog korpusa uznemirila je Srbiju i njenog pokrovitelja Rusiju, piše agencija dpa. U izveštaju se objašnjava da bi buduća Vojska Kosova trebalo da ima oko 5.000 ljudi – i ukazuje na to da vojska susedne Srbije ima 40.000 do 50.000 pripadnika.

Nemačka agencija prenosi i da je Vučić u Njojrku izjavio da je „veoma zabrinut, veoma uznemiren i čak pomalo uplašen“ zbog efekta koji bi formiranje kosovske vojske moglo da ima na region.

„Ako je Kosovo napravilo neku grešku, onda je to što smo na stvaranje vojske čekali pet godina“, odgovorio je Tači, a prenosi dpa. Vojska bi, dodao je, trebalo da doprinese „stabilnosti regiona“. Poznato je „ko je (u ratu 1999. godine) bio žrtva, a ko agresor“.

Kosovo je, podseća nemačka agencija dpa, zvanično nezavisno od 2008. i to je priznalo više od 100 država. Srbija secesiju svoje bivše pokrajine nikada nije priznala i još uvek smatra da je Kosovo njena teritorija. Trenutno, na Kosovu živi nešto više od 100.000 Srba.

idj/ dpa

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android

Nastavak na Deutsche Welle...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.