Majski prevrat - diskutabilo poglavlje srpske istorije

Izvor: KMnovine.com, 28.Maj.2016, 22:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Majski prevrat - diskutabilo poglavlje srpske istorije

"Kraljeva ideja da se posveti Makedoniji i Kosovu uz priklanjanje Rusiji, ga je koštala glave".


   
Kraljevski par, žrtve još uvek nerazjašnjenih okolnosti Majskog prevrata.    

















Piše: Igor Vojinović



Vrlo bitan i diskutabilan događaj. Zvanična verzija, da su zaverenici >> Pročitaj celu vest na sajtu KMnovine.com << oficiri ubili tiranina i njegovu podlu konkubinu i nisu baš tačni, ali je još manje tačno nastalo mišljenje usled loše propagande zavjerenika o tiranima, da su zaverenici u stvari ubili divni kraljevski par po naređenju Rusije ili Zapada, te tako uništili Srbiju, pa je čak tim Majskim prevratom (1903.) uveli u Veliki rat (1914.). Istina se može može uvidjeti iz niza uzroka i posljedica atentata.

Neosporna je činjenica da je kralj Aleksandar bio nestabilna ličnost i veoma čudan vladar, kao i da je zbog toga oženio pogrešnu osobu Dragu Mašin, udovicu i mnogo stariju dvorsku damu. Koja je uz to bila umislila da je trudna i uz sve dodatno tako pogoršala situaciju. Kralj Aleksandar je bio nezrela ličnost jer je odrastao u veoma lošem braku njegovih roditelja kralja Milana i kraljice Natalije. Zbog toga je ostao do smrti nepovjerljiv prema svima osim prema Dragi.


Aleksandar Obrenović je izvršio više državnih udara, mijenjajući Vlade i Ustave, te tako stvarajući sve lošiju situaciju u državi. Uvideo je da mu Habzburzi ne misle dobro (na njih se oslanjao kralj Milan od 1878.) te pokušava da se poveže sa Rusijom i Engleskom.

Sa predstavnicima Bugara je1890. napravljen dogovor da i oni uđu u sastav slobodne Srbije a akcije oko pomaganja srpskom narodu u Staroj Srbiji su bile sve veće. Zvanično je kraljevina Srbija slala finansijsku pomoć, diplomate, učitelje, sveštenike i novinare u Staru Srbiju, a nezvanično su krenule i prve grupe četnika da zaštite Srbe od Turaka, Šiptara, Bugara i Grka. Kraljeva ideja da se posveti Makedoniji i Kosovu uz priklanjanje Rusiji, ga je koštala glave.

Ubrzo se ispostavilo da kraljica Draga nije trudna, a kum je budućem detetu trebao da bude ruski Car. To je izazvalo skandal i probudilo kralja Aleksandra, koji je odlučio da se razvede ali je već bilo kasno.


Habzburzi koje je napustio i Englezi s kojima je pregovarao nisu smjeli dozvoliti akcije oslobođenja Stare Srbije i priklanjanje Srbije velikoj Rusiji.




Tri godine pre atentata uticajni britanski novinar Vilijam Stid objavio je „definiciju“ Srbije koja je od 1903. postala opšte mesto u antisrpskoj propagandi.
 
   




Podstakli su nezadovoljstvo i preko svojih agenta među srpskim oficirima, doveli do ubistva kraljevskog para.

Tijela ubijenih Aleksandra i Drage Obrenović su bačena sa balkona, da bi se svi zavjerenici uvjerili da su mrtvi, ali su onda i iskasapljena. Da li to rade pravoslavni oficiri? NE! Uradili su to zapadni agenti među njima, te tako se riješili problematičnog i neposlušnog kralja, a krivicu za njegovo ubistvo prebacili na buduće vladare i srpski narod. 




Svečana uniforma kralja Aleksandra Obrenovića i venčanica kraljice Drage bili su u ponudi na aukciji 1904. u Londonu samo nekoliko meseci posle atentata. Srbija je proglašena „zemljom zaverenika i kraljeubica“ s kojom su evropske zemlje, na insistiranje Velike Britanije, prekinule diplomatske odnose.
 
   


Osnovni zaključak je da su Apis i bratija bili izmanipulisani od strane Zapada , a da to nisu ni znali. Zapad je prvo iskoristio kralja Aleksandra Obrenovića, a kada je ovaj to uvidio i pokušao da se okrene Rusiji i Kosovu, taj isti Zapad je doveo do njegovog ubistva.

Ono što se može zaključiti povezivanjem uzroka i posljedica, a razumijevanjem istorijskog procesa, jeste da su Englezi stajali iza svakog ubistva naših vladara od Karađorđa preko Mihaila Obrenovića, Aleksandra Obrenovića, Aleksandra Karađorđevića, pa sve do Miloševića i Đinđića.


   
Francuska štampa je jedina pisala "sa razmevanjem", odnosno sa najmanje osuda predstavljajući događaj kao revoluciju. U to vreme za francuski Mond je pisao Laza Kostić.    




"Pretorijanci rimski, pronuncijamentaši španski, strelci ruski i janičari turski nisu ništa prema beogradskim patriotama", ocenjivali su jedni. "Evropa se jako varala", beležili su drugi "kad je držala da je Srbija odmakla u civilizaciji od Turaka i Jevreja" tako je između ostalog izveštavala evropska štampa o ovom događaju. U Engleskoj su odmah posle atentata snimana dva lažna "filmska žurnala" (preteča današnjih informativnih emisija) "Ubistvo srpskog kralja i kraljice" i drugi "Srpska tragedija".

   



Izvor: KM Novine    :: © 2014 - 2016 ::    Hvala na interesovanju



Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na KMnovine.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta KMnovine.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta KMnovine.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.