LDP: Preokret ne znači izdaju

Izvor: RTS, 20.Nov.2011, 16:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

LDP: "Preokret" ne znači izdaju

Vlast je Srbima sa Kosova namenila sudbinu Srba iz Hrvatske, rekao Čedomir Jovanović. Lider LDP-a ističe proglas "Preokret" ne znači priznavanje nezavisnosti Kosova, nego novi pogled na svet i definisanje srpske države.

Predsednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da vlast namerava da sa Srbima na severu Kosova uradi ono što je Slobodan Milošević uradio sa Srbima u Hrvatskoj i Bosni.

"Srbi sa severa Kosova su danas više u pravu nego >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u julu kada ih je vlast izvela na barikade. Vlast im je tada pružila podršku da bi danas, suočena sa činjenicom da gubi pravo da sedi na dve stolice, odlučila da zbog značaja 'evropske' (stolice) sa Srbima na severu uradi ono što je Milošević uradio sa Srbima u Hrvatskoj i u Bosni", rekao je Jovanović na skupu LDP-a u beogradskom Domu omladine.

Jovanović je odbacio kritike da je proglas "Preokret" izdaja i naveo da su uredbe predsednika Srbije Borisa Tadića, koje Tadićevi ministri ne žele da potpišu na sednicama Vlade, nego ih potpisuju državni sekretari, mnogo više od onoga što je Tadić kritikovao kao nacionalnu izdaju u proglasu "Preokret".

"A kako se zove uredba ispod stola u kojoj se kaže da je za sporove na Kosovu nadležan Vrhovni sud Kosova? A kako se zove uredba u kojoj se kaže - uspostavlja se integrisani granični prelaz koji privremene institucije sa Kosova smatraju granicom, a mi smatramo administrativnom linijom? Hoće nam biti lakše posle toga? Privremene institucije to smatraju svojom zastavom, a mi to smatramo krpom. One smatraju graničnim kamenom, a mi kamenom za kupus", rekao je Jovanović, prenosi Beta.

Predsednik LDP-a je pozvao vlast da pred Srbiju izađe sa uredbama o Kosovu.

Jovanović je istakao da "Preokret" ne znači priznavanje nezavisnosti Kosova, nego novi pogled na svet i definisanje srpske države, a da priznavanje nezavisnosti Kosova, kao i gubitak srpskog suvereniteta na Kosovu, može da bude samo posledica jedne politike.

"Onda u perspektivi možemo da razgovaramo o jednoj modernoj Srbiji koja je moderna i zbog toga što može da definiše samu sebe, ali ne na način na koji je to činila u prošlosti i kao što čini danas", rekao je Jovanović.

Jovanović je rekao da je ideja izgradnje nacionalne države doživela potpuni krah. "Da li je veći gubitak za Srbiju odlazak milion ljudi ili gubitak prava da u preambuli (Ustava Srbije) dokazuje da je država na Kosovu", upitao je Jovanović.

Čedomir Jovanović je naveo da nemačka kancelarka Angela Merkel letos nije došla u kaznenu ekspediciju u Srbiju nego da bi rekla ono što su lideri u Srbiji trebalo da saopšte građanima mnogo ranije.

"Ako nam je stalo do Srba na Kosovu, onda moramo voditi takvu politiku koja će omogućiti tim Srbima normalan život, što znači politiku koja će im garantovati onaj stepen prava koji je neophodan za normalan život u zajednici sa Albancima, koji takođe imaju pravo na normalan život. Da li je to život u granicama Srbija? Nije, i od 1999. godine i kumanovske kapitulacije i Rezolucije 1244", rekao je Jovanović.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.