Kosovski imam suočen sa optužbama za terorizam

Izvor: Southeast European Times, 11.Mar.2015, 17:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kosovski imam suočen sa optužbama za terorizam

Da bi se pokazala posvećenost regionalnoj bezbednosti, na Kosovu će uskoro početi prvo suđenje osumnjičenim simpatizerima IDIL-a.

11/03/2015

Linda Karadaku za Southeast European Times iz Prištine -- 11.3.2015.

Kosovo prvi put sudski goni građane koji su navodno povezani sa terorističkom organizacijom Islamska država Iraka i Levanta (IDIL).

Oko 55 osumnjičenih džihadista uhapšeno je od prošle godine u sklopu policijskih nastojanja >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << da se zaustave pokušaji regrutovanja i spreče mladi ljudi da odlaze u Siriju i Irak.

Zekerija Ćazimi, imam u džamiji El-Kudus u Gnjilanu, jedan je od sedam osumnjičenih koji su izvedeni pred sud 2. marta kako bi im bile pročitane optužbe.

Krajem februara 17-godišnji mladić iz istog grada na istoku uhapšen je na međunarodnom aerodromu u Prištini pre nego što se ukrcao na avion za Tursku, nakon čega je u Siriji trebalo da se pridruži IDIL-u.

Ćazimi je optužen za zloupotrebu svog položaja imama jer je javno podsticao nacionalnu, rasnu, versku i etničku mržnju i netoleranciju, kaže Liridona Kozmaci iz Specijalnog tužilaštva.

Pet od sedam optuženih pripremalo se za „odlazak u rat u Siriji gde bi se pridružili grupi Albanaca koji se bore na strani terorističke organizacije Islamska država“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Druge dve optužene osobe, uključujući imama, terete se za regrutovanje ratnika ili „pozivanje drugih osoba da izvrše ili učestvuju u izvršenju terorističkih dela“, navodi se u saopštenju. Osumnjičeni su uhapšeni odvojeno u periodu od juna do oktobra 2014. godine.

Pet optuženih, uključujući imama, ostalo je u pritvoru nakon privođenja. Jedan osumnjičeni je u kućnom pritvoru, a drugi je pušten uz kauciju, javlja AFP.

„Do sada se oko 300 građana Kosova borilo u ratovima u Siriji i Iraku“, rekao je kosovski ministar unutrašnjih poslova Skender Hiseni 4. marta. Poginulo je najmanje 30 njih, dodao je on. Kosovske vlasti takođe su uhapsile 150 bivših boraca, regruta i podstrekača.

Kosovo je upozorilo građane da ne odlaze na ratišta u inostranstvu. Islamska zajednica Kosova pridružila se pozivu, rekavši da sukobi nemaju nikakve veze sa islamom.

Država je takođe deo koalicije protiv IDIL-a i želi da bude deo globalne postavke u borbi protiv nasilnog ekstremima, kaže Hiseni.

Zemlja je usvojila mere za osujećivanje fenomena džihada u inostranstvu. Parlament je u januaru odobrio zatvorske kazne u trajanju do 15 godina za one koji budu osuđeni.

Plan da krene suđenje prvoj grupi optuženih za terorizam pokazuje da tužioci rade svoj posao, kaže Seb Bitići iz Instituta za balkansku politiku u Prištini.

„U međuvremenu, Kosovo takođe treba da razmišlja o rehabilitaciji onih koji se vrate iz Sirije“, rekao je Bitići za SETimes.

Potpredsednica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček takođe je izrazila podršku nastojanjima Kosova protiv terorizma.

„Bilo mi je jako drago što je parlament Kosova doneo konkretan zakon o borcima u inostranstvu i što zaista žele da sarađuju sa Evropskom unijom“, kaže Lunačekova. Lunačekova navodi da je i zbog toga važno da Kosovo postane punopravni član Evropola i Interpola.

Dok se to ne dogodi, Kosovo će nastaviti da sarađuje sa Sjedinjenim Državama, Interpolom i Evropolom u suočavanju sa globalnom pretnjom, kaže Hiseni.

I ministar inostranih poslova Hašim Tači potvrđuje posvećenost Kosova očuvanju regionalne bezbednosti.

„Kosovo jeste i ostaće primer u regionu u borbi protiv ekstremizma i terorizma“, rekao je on tokom sastanka sa američkim zvaničnicima u Vašingtonu 2. marta.

Koje još korake Kosovo može da preduzme kako bi sprečilo svoje građane da se bore u ratovima u inostranstvu? Recite nam ispod teksta šta mislite o tome.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.