Kosovari se bore sa povećanjem cena

Izvor: Southeast European Times, 09.Jun.2011, 23:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kosovari se bore sa povećanjem cena

Kupci i prodavci podjednako strahuju od efekta povećanja cena na način života i ekonomski razvoj.

09/06/2011

Muhamet Brajšori za Southeast European Times iz Prištine – 9.6.2011.

Inflacija postaje značajan izazov sa svakodnevni život na Kosovu jer cene nekih osnovnih artikala od januara rastu skoro na nedeljnoj bazi.

Povećanje cena pogoršava ionako sumornu ekonomsku sliku, sa stopom nazaposlenosti od 45 odsto i najnižom prosečnom mesečnom >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << platom u regionu od 272 evra.

„Dobijam 230 evra mesečno i kada vidim cene, ne znam šta da radim sa tim -- platim račune za struju, hranim svoju porodicu ili [pokrijem] druge troškove. Svakog dana nam je sve teže da preživimo“, kaže nastavnica iz Prištine Drita Belegu.

Neki penzioneri kažu da su izgledi za penzionere još zlokobniji, jer su penzije manje od plata. Penzioner iz Podujeva, 69-godišnji Bajram Gaši, izjavio je za SETimes da mora da vodi računa od svojoj supruzi i unucima, sa mesečnom penzijom od 75 evra.

„Mogu da preživim zahvaljujući pomoći nekih članova porodice. Kada je reč o mojoj penziji, dobro razmislim kako ću je potrošiti, jer sa tim možete da kupite dovoljno hrane za porodicu samo za jednu nedelju“, rekao je Gaši.

On je objasnio da se njegov sin i snaja vode kao nestali od kraja rata na Kosovu 1999. godine, čime je on postao zakonski staratelj unucima. „Oni su suviše mali da bi rаdili i moraju da idu u školu. Cene hrane su visoke. Život moje porodice je vrlo težak. Zaista ne znam šta da radim“, rekao je on.

Artan Hasani, prodavac na pijaci u Prištini, kaže da manji broj ljudi kupuje poslednjih meseci, zato što su cene nekih proizvoda, poput hleba i šećera, porasle pedeset odsto. „Cene su visoke u poređenju sa prošlom godinom. Mi ih nismo podizali zato što smo hteli, nego zato što ne možemo da dozvolimo sebi gubitke“, rekao je Hasani.

Ekonomisti za kretanje cena okrivljuju zavisnost Kosova od uvoza. Blokada izvoza pšenice iz Srbije na Kosovo takođe je uticala na cene osnovnih životnih namirnica, poput hleba.

„Proizvodnja hrane u zemlji je vrlo mala, zbog čega Kosovo zavisi od uvoza. Ako dođe do povećanja cena u Srbiji ili Makedoniji, to će automatski da se odrazi na Kosovo“, izjavila je za SETimes bivša zvaničnica ministarstva ekonomije Arijana Bećiri.

Eksperti smatraju da vlada nema strategiju za suočavanje sa situacijom. Bećiri objašnjava da sadašnja ekonomska politika sprečava vladu da interveniše u pogledu određivanja cena.

„Vlada može da ukine plaćanje PDV-a na neke proizvode da bi poboljšala situaciju, ali se to neće dogoditi zbog sporazuma sa MMF-om“, rekla je Bećiri.

Nivo potrošnje od 45 evra po osobi, koji su odredili ekonomisti, ne pomaže da se stimuliše ekonomija koja stagnira. U nedavno objavljenom izveštaju Svetske banke navodi se da se 15 odsto stanovništva Kosova smatra izuzetno siromašnim.

Potrošačke cene povećale su se skoro 11 odsto u aprilu, u poređenju sa aprilom 2010. godine, a posebno su pogođeni prehrambeni proizvodi poput hleba i žitarica.

Predstavnik Statističkog biroa Kosova Ilir Beriša izjavio je za SETimes da su cene ovog meseca pale nešto više od jednog procenta zato što se cena struje sada obračunava po jeftinijoj, letnjoj sezonskoj tarifi.

Očekuje se da će se cene proizvoda kao što su hleb i žitarice stabilizovati, pa čak i smanjiti, u skorijoj budućnosti.

„Do jula očekujemo smanjenje cena pšeničnih proizvoda i hleba, na koje će uticati povećanje lokalne proizvodnje u to vreme“, izjavio je za SETimes Muhamet Farizi iz Udruženja proizvođača pšenice.

Međutim, dok se to ne dogodi, ekonomisti upozoravaju da će građani morati da se bore sa većim cenama.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.