Kosančić Ivan, Toplica Milan i Kosovka devojka: Mačevalac, strelac i ljuba

Izvor: Vesti-online.com, 18.Jul.2016, 14:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kosančić Ivan, Toplica Milan i Kosovka devojka: Mačevalac, strelac i ljuba

Kosančić Ivan, najbolji mačevalac vojske cara Lazara i njegov pobratim i najbolji strelac Toplica Milan neraskidivo su povezani u narodnoj pesmi. Kosanički vojvoda Ivan je istorijska ličnost, i bio je sin Ognjena Kosančića, viteza iz pratnje Dušana Silnog. Poreklom je iz Gornje Toplice, kraj sliva rečice Kosanice, kod Kuršumlije. Titulu najboljeg mačevalca tadašnje srpske vojske, s početka 14. veka, stekao je i zbog posebnog stila i načina borbe istovremeno sa dva mača - dugim i >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << kratkim.

Drugo ime po kome je bio poznat je Zmaj od Radana. To ime se dovodi u vezu sa viteškim Redom Zmaja ili Redom Svetog Đorđa i veruje se da je bio pravoslavni templar. Zbog izuzetnih viteških sposobnosti i spremnosti u narodu se verovalo da je nadljudskog, odnosno vilinskog roda. Verovalo se i da je poput grčkog junaka Ahila - neranjiv, ali i da govori nemušt (životinjski) jezik. Neretko, njemu se pripisuju epiteti slični onima koje je imao Sveti Đorđe i ostali sveti ratnici.

Kosančić Ivan je bio izuzetno obrazovan i tečno je govorio nekoliko jezika. A od svih srpskih vitezova najbolje je poznavao Osmanlije, njihove običaje, zakone i vojnu taktiku, i bio je jedan od dvanaestorice vitezova koji su predvodili napad na turskog sultana u Kosovskoj bici 1389. godine.

Ostaci grada Ivana Kosančića, Ivan kula (Ivanova kula), nalaze se na zapadnim obroncima planine Radan, 33 kilometara južno od Kuršumlije.

Pobratim mu je bio srpski vitez Toplica Milan, poznat i kao Milan iz Toplice. I on je zaista postojao, a narodna pesma pripoveda da je rođen u Topličkom kraju, u južnoj Srbiji. Toplički vojvoda i jedan od Lazarevih "gospodara granice", važio za jednog od najboljih strelaca svoga vremena. Narodni pesnici ga još opisuju i kao visokog i hrabrog čoveka i Ivanovog saputnika prilikom uhođenja Turaka pre Kosovske bitke. Prema drugom predanju, Milan je kao prevodilac ušao zajedno sa Milošem Obilićem ušao u Muratov šator tokom Kosovske bitke.

Nedaleko od Prokuplja u selu Viči nalazi se kula Milana Toplice, a u blizini Valjeva nalazi se zamak Berkovac, zamak Milana Toplice.

Zajedno sa Kosančić Ivanom i trećim pobratimom Milošem Obilićem, prešao je Trpezu, zaravan na planini Radan i spustio se na Kosovo. Sva trojica su u bici 1389. godine, izgubila život. Prema jednoj verziju Milan je ubijen zajedno sa Obilićem.

Legenda još kaže da je neimenovana Kosovka devojka bila Milanova verenica, kojoj je neposredno pre Kosovske bitke, sebe obećao. Iako je glavna ličnost narodne pesme, nema istorijskih podataka da je ona zaista i postojala. Narodni pesnik je opisuje kao mladu devojku koja posle Kosovskog boja luta po bojnom polju, poji i vida rane ranjenim ratnicima, i sve vreme traga i raspituje se o vereniku, kumu i deveru - Toplici Milanu, Milošu Obiliću i Kosančić Ivanu. Na kraju svog puta, nalazi teško ranjenog viteza Pavla Orlovića. Ona ga poji, a on joj govori kako su sva trojica stradala u boju. Sa poslednjim rečima, on umire na njenim rukama. Pesma Kosovka devojka postala je alegorija za brigu, pomoć i ljubav, i za mnoge je jedan od simbola Srbije, odnosno otadžbine.

Odgovori mališana iz St. Galena, profesorke Dunje Boburov.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.