Kavan: Kosovo opasan presedan, peticija neće doneti promene

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Feb.2018, 09:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kavan: Kosovo opasan presedan, peticija neće doneti promene

Jan Kavan, bivši ministar spoljnih poslova Češke Republike, kaže da je peticiju za češko povlačenje priznavanja Kosova potpisao iz dubokog ubeđenja da je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova 2008. godine predstavljalo kršenje međunarodnog prava i napravilo opasan presedan.

U intervjuu za Sputnjik, Kavan koji je 2002-2003. bio predsednik Generalne skupštine UN kaže da, nažalost, peticija neće doneti ključne promene.

"Nisam toliko naivan da bih verovao >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da češka Vlada može zaista ponovo da razmotri svoju odluku i povuče priznanje Kosova. To se neće desiti. Pa ipak, verujem da se može pokrenuti diskusija o primeni normi međunarodnog prava u situaciji kada Srbija želi da stupi u EU, što ja svakako podržavam. Ali problem je što će EU postaviti uslov Srbiji da mora priznati nezavisnost Kosova. I ako sve okolnosti uzmemo u obzir, ja ovo prihvatam kao ultimatum, kao ucenu i to je loše", kaže on.

Bivši šef češke diplomatije se zalaže da Priština i Beograd istovremeno stupe u EU, uz postojanje međusobnog sporazuma gde bi Brisel bio posrednik. Zato je, kako navodi, neophodno što više govoriti o toj nenormalnoj situaciji koja je nastala nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.

"Ako peticija dovede do toga da u Češkoj dođe do ponovnog razmatranja ovog problema, mi ćemo dovesti u pitanje tadašnju odluku češkog parlamenta, iako je i tada bilo mnogo onih koji su bili protiv priznavanja samoproglašenja nezavisnost. Moram podsetiti da je parlament i tada pozivao da se pokrene dijalog i potraži rešenje koje bi zadovoljilo sve strane", kaže Kavan i dodaje da ovu sadašnju peticiju potpisuju ljudi sa različitih strana političkog spektra i da je to odlično.

Status Kosova, prema njegovom mišljenju, i dalje je po međunarodnom pravu nejasan.

"Znam čitav niz stručnjaka koji se slažu sa mojim stavom, da je proglašenje nezavisnosti dovelo do kršenja niza normi međunarodnog prava. U okviru EU ovo mišljenje dele stručnjaci iz Slovačke, Rumunije, Kipra, Španije i Grčke, zemalja koje nisu priznale nezavisnost Kosova i koje su pod veliki znak pitanja stavile njegov status kao suverene države", dodaje Kavan.

Sa druge strane, on dodaje da je deset godina dosta dug period i da se situacija najverovatnije neće menjati ili vratiti na neki prethodni status.

"Bilo bi mi drago kada bi došlo do utvrđivanja statusa Kosova do momenta ulaska Srbije u EU", zaključuje Kavan.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.