Jovanović: Razgovor sa Grenelom nije ohrabrujući

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Okt.2019, 16:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jovanović: Razgovor sa Grenelom nije ohrabrujući

Razgovor o kosovskom pitanju predsednika Aleksandra Vučića i izaslanika Donalda Trampa, Ričarda Grenela, nije bio ohrabrujući, ocenjuje bivši ministar spoljnih poslova Vladislav Jovanović, koji smatra da je američki diplomata postavljen kao čovek odluka, a ne kao čovek koji treba da pregovara.

Jovanović za Tanjugu kaže da se, nakon današnje izjave predsednika Vučića, potvrdila sumnja da je novi izaslanik čovek koji treba da preseca i donosi odluke, a ne da pregovara.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Moguće je, dodaje, i da je to taktika "ispitivanja terena" da bi se jasnije saznalo do koje granice SAD mogu da vrše pritisak i insistiraju na ekstremnom zahtevu, a to je priznanje Kosova - takvo kakvo.

Vučić je, nakon jučerašnjeg sastanka sa Trampovim specijalnim izaslanikom za pregovore Beograda i Prištine, novinarima rekao da je razgovor bio ozbiljan, otvoren i odgovoran, da je to sve što može da kaže, kao i da mu treba vremena da promisli i vidi "šta nam je dalje činiti".

U razgovoru sa novinarima Vučić je potom rekao i da Beogradu niko ništa ne nudi po pitanju Kosova i Metohije i da "neće ništa da nam daju".

Komentarišući to što je Vučić preneo novinarima, Jovanović kaže da će naredni kontakti sa američkim posrednikom dati jasniju sliku o tome da li je američko preuzimanje kormila u razgovorima o konačnom rešavanju pitanja KiM želja da se to reši "praktično na prečac" diktatom političke volje Amerike ili je ovo samo zagrevanje da bi se ispitao puls sagovornika.

"Videćemo da li će iza ovoga slediti neka druga taktika koja bi bila i mekša i više ličila na pregovore, nego na razgovore u kojima će jedna strana zahtevati, a druga morati to da sluša i sasluša", rekao je Jovanović.

Kaže i da je po svemu sudeći američki vrh odlučio da ubrza raspravu o Kosovu na jedan manje-više naredbodavan način, da Beograd ono što je stvoreno na terenu prihvati, legitimizuje i ratifikuje i da se SAD oslobodi tog pitanja i vrlo nezgodne hipoteke koja ima i moralni, politički i geopolitički značaj za tu zemlju.

Jovanović kaže da bi Srbija trebalo da ponovi svoje argumente koji su, ističe, jači od američkih i oslanjaju se na pravo, iako nemaju moć sile koju poseduje SAD.

"To je da je Kosovo bespravno izdvojeno iz Srbije, da je uzurpirano samoproglašavanjem nezavisnosti i odlukom Amerike i drugih njenih prijatelja da to priznaju, da je u punom sukobu sa prijemom Crne Gore i Srbije u UN. To je nešto što obavezuje sve zemlje koje su glasale za takav prijem, a glasala je i SAD i neka se izjasne zašto su to napustili i zašto su preko toga prešli", rekao je Jovanović.

Kaže da ne očekuje da bi SAD uvažila te argumente, ali bi širom međunarodne javnosti bilo jasnije da je u pitanju vršenje jednog pravnog i političkog nasilja, ne samo nad Srbijom, već i nad međunarodnim pravom.

"Imamo prostora za manervisanje i reafirmisanje i isticanje naših argumenata zasnovanih na međunarodnih i pravnim principima i dokumentima", ponovio je Jovanović.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.