Javni sektor izvor prihoda za 80 odsto stanovnika severa KiM

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Avg.2017, 13:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Javni sektor izvor prihoda za 80 odsto stanovnika severa KiM

Više od 80 odsto stanovništva na severu Kosova živi od javnog sektora, a državni organi, javna preduzeća i ustanove čiji je osnivač Republika Srbija zapošljavaju oko 12.000 radnika, navodi se u danas predstavljenom Istraživanju Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER).

Istraživanje "Javne institucije i ustanove Republike Srbije na severu Kosova: Kakva nas budućnost čeka?", sprovedeno je od februara do avgusta i obuhvatilo je četiri opštine na severu Kosova >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << - Zubin Potok, Zvečan, Leposavić i Severnu Kosovsku Mitrovicu, a rezultati pokazuju da su Srbi na severu u velikoj meri opstali zaslugom javnih institucija i ustanova čiji je osnivač Vlada Srbije.

Direktor InTER-a Dragiša Mijačić rekao je da je važno da se sistematski pristupi rešavanju problema srpskih institucija, kako bi se sačuvale one koje je moguće sačuvati.

"Institucije su opterećene prekomernim brojem zaposlenih, što ih čini manje efikasnim i produktivnim. Taj problem treba rešiti, jer nije održivo da 80 odsto stanovništa zavisi od javnog sektora. Mora da se radi na razvijanju privatnog sektora i ekonomskog okruženja", istakao je Mijačić.

On je naveo da Institut na čijem je čelu podržava predlog predsednika Aleksandra Vučića o pokretanju unutrašnjeg dijaloga za rešavanje pitanja KiM.

"Kada je u pitanju KiM ne postoje laka rešenja. Sve što uradite može da se tumači kao odricanje, ali ne odričemo se Kosova ako racionalizujemo zaposlene. Oni se moraju više okretati privatnom sektoru, jer kada ne budu mogli da žive od javnog sektora, mogu da odluče da odu", smatra Mijačić.

Prema njegovim rečima, situacija u opštinama južno od Ibra još je alarmantnija, ali istraživanje zbog nedovoljno podataka nije obuhvatilo i institucije koje tamo funkcionišu.

Istraživačica Jasna Žarković navela je da su najznačajnije institucije za život Srba na Kosovu obrazovne, zdravstvene i socijalne.

"Oko 18.000 učenika i studenata pohađa 48 obrazovnih ustanova koji se finansiraju iz budžeta Srbije. Postoji devet zdravstvenih ustanova gde se leči oko 50.000 građana, a godišnje se podeli 8.328 penzija, dok Nacionalna služba za zapošljavanje opsluži oko 8.340 građana", navela je Žarković.

Ona je dodala da u pregovorima koji se vode u Briselu nije posvećeno dovoljno pažnje nalaženju institucionalano-pravnog rešenja za dalje funkcionisanje srpskih institucija na severu Kosova i da će se na rešenje ovog pitanja još čekati.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.