Jahjaga sa opozicijom o sudu za OVK

Izvor: B92, 07.Mar.2015, 01:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jahjaga sa opozicijom o sudu za OVK

Predsednica Kosova Atifete Jahjaga razgovarala je s liderima opozicionih partija o značaju formiranja Specijalnog suda za zločine bivše OVK.

Kako je saopšteno iz kabineta predsednice Kosova, Jahjaga je tom prilikom upoznala lidera Samoopredeljenja Visara Imerija i Inicijative za Kosovo Fatmira Ljimaja s naporima institucija Kosova za ostvarivanje međunarodnih obaveza koje se odnose na formiranje Specijalnog suda koji će suditi optuženima za ratne zločine pomenute >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u izveštaju Dika Martija.

"Jahjaga je Ljimaja upoznala sa angažovanjem institucija na ispunjavanju međunarodnih obaveza, za šta su potrebne dve trećine glasova poslanika Skupštine Kosova. Takođe sagovornika je upoznala s predstavnicima Evropske unije o paketu zakona koji bi u Skupštini trebalo da budu procesuirani narednih meseci", navodi se u saopštenju.

Ona je navela značaj političkog i društvenog konsenzusa o formiranju Specijalnog suda, dodajući da sud neće suditi borbi i naporima Kosova za slobodu i nezavisnost, već će se baviti optužnicama koje proizilaze iz izveštaja Saveta Evrope.

Iz kabineta kosovske predsednice nije stiglo saopštenje sa sastanka sa Imerijem, dok prištinski mediji prenose da je on ocenio da je Specijalni sud izuzetno štetan i opasan za prošlost i budućnost Kosova.

"Preko ovog suda se iskrivljuje istina o prošlosti Kosova, o ratu vođenom na Kosovu. Sud će za osnov imati izveštaj Dika Martija kao i izveštaj tužioca Vilijamsona, gde se govori o mogućnosti da su pripadnici OVK vršili zločine i ići će se toliko daleko da se kaže da postoje sumnje da je bilo pokušaj genocida na Kosovu, što je upravo suprotno od onoga što se tokom rata dogodilo na Kosovu", rekao je Imeri.

Prema njegovim navodima, Srbija je nad Albancima izvršila genocid i taj je genocid posebno bio aktivan tri poslednja meseca rata.

"Sada se stvara poseban sud za OVK i kosovske Albance, kao da su Albanci sa Kosova bili najveći vinovnici i najveći zločinci u ratovima u bivšoj Jugoslaviji", kazao je Imeri.

Predstavnici opozicionih stranaka Samoopredelenja, AZBK i IK su se izjasnili protiv usvajanja ustavnih promena i zakona o Specijalnom sudu.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.