Jablanović: Sa Vučićem o srpskim poslanicima

Izvor: RTS, 12.Jul.2014, 17:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jablanović: Sa Vučićem o srpskim poslanicima

Odluka o tome koji će srpski poslanici ući u kosovsku skupštinu, biće doneta na sastanku sa premijerom Aleksandrom Vučićem, rekao predsednik izborne liste "Srpska", Aleksandar Jablanović.

Jablanović je posle sednice Predsedništva Skupštine Kosova, kojoj su prisustvovali i predsednici parlamentarnih partija, rekao za Betu da lista "Srpska", odnosno srpska zajednica na Kosovu ima pravo na jednog potpredsednika parlamenta u četvorogodišnjem mandatu.

Prema >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << njegovim rečima, nealbanske stranke i samostalni poslanici imaju, takođe, pravo na potpredsednika skupštine koji se rotira na svakih šest meseci.

Na konstitutivnoj sednici skupštine zakazanoj za 17. jul u 10 sati očekuje se učešće svih izabranih poslanika.

Na pitanje da li je razgovarao o koaliciji sa Demokratskim savezom Kosova, jer je oko sat vremena proveo u prostorijama te stranke u skupštini, razgovarajući sa predsednikom DSK Isom Mustafom, Jablanović je odgovorio da za tu vrstu razgovora nema mandat.

"Danas se o nikakvoj koaliciji u Skupštini Kosova nisu vodili razgovori. Jednostavno, dobio sam nekoliko dobrih saveta od Mustafe, kao iskusnog političara unutar kosovskog sistema", naveo je Jablanović.

Jablanović je naveo da se raspitivao kakva će dokumenta srpski poslanici dobijati, da li će biti prevedena na srpski latinocom ili ćirilicom.

"Želeo sam da znam kakvu zaštitu možemo dobiti ukoliko nam se jedan tekst predoči na albanskom, a znatno dugačije na srpskom i ako vođeni prevodom budemo glasali i kakve su posledice po nas u tom slučaju. Tražio sam informacije o formiranju poslaničkog kluba i dobio korisne savete kako bismo ubuduće mogli na najbolji način mogli da ostvarimo svoja prava u kosovskoj skupštini", rekao je za Betu Jablanović.

Poslanik Progresivne demokratske stranke Nenad Rašić rekao je da će on i njegova stranka podržati svakog kandidata koga za potpredsednika kosovskog parlamenta predloži lista "Srpska".
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.