Izjava o priznavanju Kosova lični ili stav Nemačke?

Izvor: B92, 26.Okt.2018, 18:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Izjava o priznavanju Kosova lični ili stav Nemačke?"

Važno saznati da li izjava poslanika Bundestaga Petera Bajera u Beogradu o priznavanju Kosova predstavlja njegov lični stav ili zvanični stav Nemačke.

To je izjavio bivši ambasador Srbije u Berlinu Ivo Visković, jer ako bi to, kako kaže, bio zvanični stav Nemačke, bila bi to značajna promena i predstavljala bi jednu vrstu pritiska na Srbiju.

Visković napominje i da Bajer pripada rigidnijoj struji u stranci CDU Angele Merkel, čiji su stavovi po pitanju Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i Kosova "dosta tvrdi".

"Iz vlastitog iskustva mogu reci da u svim strankama, izuzev levice, postoje barem dve, grubo rečeno, struje u pogledu odnosa Srbije i Kosova. Jedna, koja je dosta rigidna po naše interese i naša očekivanja, i druga, koja ipak ima nešto više razumevanja. Imao sam prilike da sa Bajerom lično razgovaram i on pripada onoj tvrdoj struji unutar CDU-a", rekao je Visković.

On kaže da ga u tom pogledu, nije njegov stav iznenadio, ako je licni stav, ali napominje da on u ovom trenutku obavlja jednu značajnu funkciju u Ministarstvu spoljnih poslova.

"On je koordinator za transatlantske odnose, a istovremeno je i izvestilac CDU-SD poslaničke grupe za pitanja ovog dela Balkana kome pripada i Srbija i nije neko ko nema težinu i u partijskom i ukupnom spoljnopolitičkom životu Nemačke u odnosu prema Srbiji. Tako da se njegova izjava ne sme uzeti neozbiljno", kaže Visković.

Zato je, ukazuje Visković važno saznati da li je on preneo zvanični stav, jer to odstupa od dosadašnjeg zvaničnog stava Nemacke, "priznati faktičko, ali bez formalnog priznanja Kosova".

"Ako je zaista preneo zvanični stav Nemačke, Ministarstva spoljnih poslova ili Ureda kancelarke, bila bi to značajna promena", kaže Visković i dodaje da bi "predstavljala jednu vrstu pritiska na Srbiju".

"To bi bilo veliko iznenađenje, neprijatno za Srbiju, ako bi to bila promena nemačkog stava i zahtevala bi ozbiljnu analizu eventualne reinterpretacije našeg odnosa sa Nemačkom po tom pitanju", smatra Visković.

Dodaje još da misli da bi moglo doći do problema, ako bi Nemacka ostala pri tom stavu, jer stav te države u EU ima veliku težinu.

“Sumnjam da je iko u Uniji spreman da uđe u klinč sa Nemackom povodom Kosova i Srbije", ocenio je bivši ambasador za Radio slobodna Evropa.

Poslanik nemačkog Bundestaga smatra da je Kosovo faktički teritorijalno nezavisno i da Srbija treba da prizna "de jure" "suverenu državu Republiku Kosovo", jer u suprotnom neće ući u Evropsku uniju, te da je to, između ostalog poruka, sa kojom je nedavno došao u Beograd.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.