Hofbauer: Kosovo je lažna država, razgraničenje je najozbiljniji predlog

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Dec.2018, 07:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hofbauer: Kosovo je lažna država, razgraničenje je najozbiljniji predlog

Austrijski publicista, novinar i istoričar Hanes Hofbauer smatra da je razgraničenje najozbiljniji predlog za rešenje problema Kosova i Metohije.

"Mislim da je to najozbiljniji predlog. Kosovo je danas lažna država, ali posle eventualnog postizanja dogovora, Srbija ali i Rusija trebalo bi da pronađu način da izgrade odnose s Albancima, a onda će pratiti i ostali. To će moći da se dogodi samo u slučaju da elite počnu da sarađuju na terenu i srpska i albanska", >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << rekao je on za "Politiku".

Hofbauer smatra da bi prekretnica u dijalogu Srba i Albanaca mogao da bude susret predsednika Srbije Aleksandra Vučića s Hašimom Tačijem na Evropskom forumu u Alpbahu u avgustu, jer je tada izneta najozbiljnija ideja o predlogu za rešenje problema Kosova i Metohije koja se tiče razgraničenja ili razmene teritorije.

Ujedinjene nacije, kako kaže, u svemu tome mogu da budu medijator a to nisu EU, pa ni SAD jer su na jednoj strani, a Rusija je na drugoj.

Na pitanje da li su UN mesto gde bi trebalo da bude prisutnija tema Kosmeta, on ističe da je sama rezolucija 1244 snažan dokument koji garantuje da Kosovo nije nezavisna država.

"Rekao bih da je sadašnje prisustvo gotovo dovoljno jer sada više nije moguće rešiti pitanje bez tamošnjih vlasti i Albanaca, kao što nije moguće ni bez srpskih vlasti", kaže Hofbauer, autor knjige "Eksperiment Kosovo - povratak kolonijalizma".

On smatra da bi stvaranje kosovske vojske bilo nemoguće bez podrške NATO i SAD, ali napominje da je evidentno da ne postoji samo jedan glas u NATO.

Takođe smatra i da američki predsednik Donald Tramp nije toliko zainteresovan za balkanska pitanja jer ima druge brige.

"Tu se možda stvara prilika i za Srbiju da iskoristi međunarodnu podeljenost", navodi Hofbauer.

Ističe da su SAD i drugi pokušali da utiču na pritisak da se Kosovo primi u Interpol ali da je srpska diplomatija to prevazišla između ostalog i zbog toga što SAD nisu s takvom snagom kao ranije pristupile ovom pitanju.

Hofbauer ocenjuje i da je Priština taksom od 100 odsto na robu iz centralne Srbije započela ekonomski rat.

"Mislim da su time napravili grešku jer u EU ništa ne počiva na ekonomskim zabranama, a Kosovo se hrani novcem EU. Oni sada bez sumnje deluju jednostrano. Nikome se to ne dopada", kaže austrijski publicista.

Govoreći o evropskim integracijama Srbije, Hofbauer smatra da bi ulazak Srbije u EU bio prihvatljiv ako postoji mogućnost da se naprave i druge ekonomske integracije, recimo s Kinom ili Rusijom.

"Srbija ne bi trebalo da seče svoje odnose s EU, ali je mnogo pametnije rešenje s dva ili tri stuba koja smo pominjali. Iz takve pozicije srpski put može biti bolji od položaja nekih suseda koji su već u EU", zaključuje on.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.