Izvor: RTS, 22.Jan.2012, 16:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
HRV: Mali napredak u Srbiji
Hjuman rajts voč saopštio da je Srbija postigla mali napredak po pitanju ljudskih prava. Ta organizacija u godišnjem izveštaju ističe da je poseban problem odnos prema medijskim kućama i novinarima.
Srbija je prošle godine ostvarila "malo vidljivog napretka" po pitanju ljudskih prava pri čemu je situacija s etničkim manjinama i dalje zabrinjavajuća, dok su nezavisni novinari suočeni s pretnjama i nasiljem, navodi se u izveštaju organizacije Hjman rajts voč (HRV).
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
U godišnjem izveštaju HRV-a navodi se i da je potrebno reformisati slab azilantski sistem u Srbiji, dok se zbog rasta napetosti s Kosovom pogoršao dijalog Srbije i Evropske unije.
"Srbija je napravila malo vidljivog napretka po pitanjima ljudskih prava u 2011, uprkos tome što je Evropski parlament u januaru ratifikovao Sporazum o stabilizaciji i asocijaciji sa Srbijom i uprkos hapšenju Ratka Mladića i Gorana Hadžića, dva preostala begunca od Haškog tribunala", navodi se u izveštaju.
HRV je ocenio da su "neprijateljski postupci prema nezavisnim medijskim kućama i novinarima ostali ozbiljan problem".
Srpska vlada razmatra nacrt zakona o medijskoj strategiji koji su kritikovale novinarske organizacije zbog omogućavanja nastavka državnog vlasništva u medijima i "neadekvatne zaštite od političkog mešanja u pogledu medijskog sadržaja", navodi HRV.
U izveštaju se navodi i da je posle "brutalnog napada" na kamermana televizije B92 tokom protesta zbog hapšenja Radovana Karadžića, Milan Savatović osuđen na 10 meseci kućog zatvora, dok su njegovi saučesnicu uslovno oslobođeni.
Takođe se navodi da su napadači na novinara Vremena Teofila Pančića dobili tri meseca zatvora, iako je zakonom predviđeno da se za takav prekršaj dobije šest meseci do pet godina zatvora. U izveštaju se navodi i da je prećeno autorima Insajdera na televizji B92 zbog emisije "Prevara veka".
Romi su i dalje suočeni s diskriminacijom i napadima, navela je međunarodna nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava.
Uz podsećanje da je otkazana gej parada zbog straha od masovnog nasilja, u izveštaju se navodi da da su lokalne i međunarodne nevladine organizacije optuživale srpske vlasti da popuštaju pred pretnjama i da ne rade dovoljno na suzbijanju govora mržnje.
Haški tužilac Serž Bramerc naglasio je značaj tehničke saradnje Srbije s Tribunalom, kao i značaj regionalne saradnje u suđenjima za ratne zločine, navodi HRV i dodaje da se procesi pred domaćim sudovima postojano odvijaju, premda je sud za ratne zločine kritikovan zbog ograničenog napretnka i povlačenja optužnica usled nedostatka dokaza.
U izveštaju se navodi da je Evropski parlament ratifikovao Sporazum o stabilizaciji i asocijaciji i da je u rezoluciji naglašen značaj ukidanja parlelnih struktura na severu Kosova i potreba poboljšanja odnosa prema manjinama.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija








