Izvor: B92, 23.Jul.2011, 18:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Embargo Kosova obara cenu pšenice
Beograd -- Tržni višak pšenice i brašna Srbiji proda se na Kosovu. Ako se nastavi embargo na robu iz Srbije, to bi moglo dovesti do obaranja cena ovih proizvoda .
Samo prošle godine Srbija je Kosovu prodala 101.000 tona žita i 27.000 tona brašna, a toliko je bilo planirano i za ovu godinu.
Očekuje se da ove godine silosi prime oko 1,9 miliona tona žita, a domaće potrebe, uz nešto prelaznih zaliha, kreću se između 1,5 i 1,6 miliona tona.
Zastoj u očekivanom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prometu može dodatno da utiče na ovogodišnje formiranje cena žita, a poseban problem je i to što je ove godine pšenica u svetu dobro rodila, tako da od plasmana na druga tržišta ne bi trebalo previše očekivati.
Direktor novosadske Produktne berze Žarko Galetin naglašava da na formiranje cene pšenice utiču i drugi razlozi.
Kako navodi, cena su već tri nedelje stabilne, te se stiče utisak da se to dešava jer veliki otkupljivači još čekaju da se završi planirani otkup za robne rezerve. Oni ne mogu da konkurišu državi, jer im cena od 20 dinara, koliko ona plaća, ne odgovara.
On dodaje da bi pšenicu naviše eventualno mogao da povuče narušen paritet između cena žita i kukuruza, koji se obično ponašaju po sistemu spojenih sudova. Trenutno kukuruz je za 38 odsto skuplji od pšenice, i sa 230 evra po toni dostigao je naš apsolutni rekord.
"To će podstaći poljoprivrednike koji imaju žito, najčešće iz centralne Srbije, da deo viška upotrebe kao stočnu hranu pa će to smanjiti pritisak ponude na tržištu i povećati cene. Takođe, mnogo je veća verovatnoća da će cena kukuruza zbog toga krenuti naniže, što se sada lagano i dešava " , kaže Galetin.
Prema očekivanjima Vukosava Sakovića, direktora udruženja Srbija žito, cena pšenice polako će ići naniže i ovogodišnji rod kretaće se možda dinar iznad ili ispod 18 dinara za kilogram.
"Ova godina je drugačija. Od početka žetve, u januaru u Argentini, pa preko Australije, Afrike i Amerike, evo i kod nas, stižu informacije o dobrom rodu. Cena još od marta polako pada, tako da je sada stigla do nivoa kada ne bi trebalo očekivati veće oscilacije” , kaže Saković i zaključuje da ove godine pšenica za trgovce neće biti atraktivna roba.
On naglašava da je mnogo zanimljivija situacija sa kukuruzom, o kome se kod nas manje govori iako je najvažniji izvozni proizvod koji donosi najviše deviznog priliva. Prošle godine, sa rekordnim izvozom od 1,9 miliona tona, svrstani smo među deset najvećih svetskih proizvođača.
"Cena u svetu je stabilna, kreće se oko 200 evra za tonu, ali kod nas raste jer se dva meseca pred berbu zalihe polako tope. Moguće je da će cena biti i viša, ako suša u severnoj Americi dobije ozbiljnije razmere, a i naš rod bi mogao da bude ugrožen ukoliko u narednih sedam dana ne bude kiše" , kaže Saković.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija








