Brzo usvajanje zakona predstavlja problem za kosovski pravni sistem

Izvor: Southeast European Times, 18.Nov.2011, 23:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Brzo usvajanje zakona predstavlja problem za kosovski pravni sistem

Analitičari upozoravaju da se brzim donošenjem zakona, bez odgovarajuće implementacije, neće ispuniti uslovi iz Izveštaja EK o napretku.

18/11/2011

Muhamet Brajšori za Southeast European Times iz Prištine --18.11.2011.

U izveštaju Evropske komisije (EK) o napretku Kosova, objavljenom u oktobru, Kosovo se poziva da usvoji 21 zakon, uglavnom u vezi sa vladavinom zakona i nekim delovima Ahtisarijevog >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << predloga.

Međutim, analitičari kažu da brzo usvajanje zakona nije dovoljno da se ispune preporuke EK. Od primarnog značaja je implementacija tih zakona i izgradnja efektivnog administrativnog kapaciteta.

Driton Selmanaj iz Kosovskog demokratskog instituta (KDI) izjavio je za SETimes da bi Kosovo trebalo da usvoji zakone u skladu sa svojim potrebama, a ne uslovima EK.

„Skupština Kosova mora da donosi zakone za građane Kosova, jer ti zakoni utiču na živote građana i skupština ne bi trebalo da bude pritisnuta izveštajem o napretku, nego potrebama, interesima i glasovima građana“, dodao je Selmanaj.

Avni Bitići, direktor prištinske nevladine organizacije INPO rekao je za SETimes da je Skupština Kosova nanela štetu kosovskom pravnom sistemu prebrzim usvajanjem zakona.

„Nedostaje sistematski rad i, kao rezultat toga, jedina pozitivna beleška u izveštaju EK o napretku su ta usvajanja ubrzanom procedurom, čime će se definitivno naneti šteta pravom sistemu“, rekao je Bitići. Glauk Konjufča, potpredsednik skupštine i poslanik Vetvendosje izjavio je za SETimes da se njegova stranka protivila brzom usvajanju zakona.

„Vlada tako nameće svoj program parlamentu, a to utiče na upravljanje Republikom Kosovo. Nacrte zakona predlaže vlada, što je normalno, ali narušava autonomiju parlamenta, jer vlada vidi parlament kao sredstvo za legitimizaciju svog političkog programa. Stav vlade je oslabio skupštinu“, rekao je Konjufča.

Konjufča dodaje da se mnogi zakoni kopiraju od dugih zemalja.

„Niz zakona je minimalan, kvalitet loš, a kopiranje zakona drugih država je postala praksa. Ne možete da sprovodite isti zakon u drugačijim uslovima, u drugačijoj ekonomiji i drugačijoj kulturi.“

Selmanaj je ukazao da skupština ne sarađuje sa civilnim društvom, što je pitanje koje je iznela i EU.

„Izveštaj o napretku je kritičan za usvajanje zakona, jer smo tražili od Skupštine Kosova da organizuje javne rasprave o svakom zakonu, da pozove ljude i nevladine organizacije, da pokaže interesovanje za zakon, jer ljudi osećaju njegove uticaje -- a ne samo da usvaja zakone i govori kako je to uspešna priča“, rekao je Selmanaj.

„Loše je što skupština ne funkcioniše nezavisno. Tekuće uplitanje izvršne vlasti narušava njen rad. Skupština bi trebalo da odredi program rada i sprovodi ga sa istrajnošću“, rekao je Bitići.

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.