Aljbin Kurti kao mogući premijer, novi Trampov čovek za Kosovo - da li je novi zamah dijaloga Beograda i Prištine na vidiku

Izvor: B92, 11.Okt.2019, 00:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Aljbin Kurti kao mogući premijer, novi "Trampov čovek za Kosovo" - da li je novi zamah dijaloga Beograda i Prištine na vidiku

Šta znači dolazak Ričarda Grenela, specijalnog izaslanika SAD za dijalog Srbije i Kosova, na Balkan samo nekoliko dana nakon izbora.

Da li će pobednik izbora na Kosovu Aljbin Kurti učestvovati u dijalogu sa Srbijom i koliko bi u razgovoru mogao da pomogne još jedan novi čovek, izaslanik za pregovore iz Sjedinjenih Američkih Država Ričard Grenel - odmah bi mogao da odgovori samo Tviter.

Kurti je na dan Grenelove posete Kosovu na Tviteru napisao da će >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "započeti dijalog sa Srbima sa Kosova".

Odmah zatim je dodao i da će "razmotriti potpisani Briselski sporazum i napredak sa Srbijom".

https://twitter.com/albinkurti/status/1181859353575460864

"Ne treba žuriti sa pogrešnim dogovorima", napisao je Kurti i dodao da ovo piše sa pretpostavkom da će biti naredni premijer Kosova.

Tvitovali su i iz američke ambasade u Prištini o dolasku Grenela, kog analitičari nazivaju i "Trampovim čovekom".

Ko je Ričard Grenel

Prvi pregovarač Srbije sa Kosovom Borko Stefanović, danas jedan od osnivača opozicionog Saveza za Srbiju, za BBC na srpskom kaže da "Gerenel nije iskusan pregovarač".

"Američki ambasador u Nemačkoj na mesto specijalnog izaslanika za odnose Beograda i Prištine dolazi kao kontrateža Stejt dipartmenta", misli Stefanović.

"Dok je Palmer pregovarač nekih starih političkih snaga u Americi, Kurti i Grenel su zagovornici novih politika. Kurti nikada nije bio na vlasti, a Grenel je Trampov čovek."

Do nastavka dijaloga će, misli Stefanović, "sigurno doći ali je pravo pitanje - kada" jer se "sve vrti oko izbora".

"Beograd i Priština će sesti za sto sa zakašnjenjem jer će dijalog morati da sačeka formiranje vlade Kosova. Dodatni probem su i izbori naredne godine u Srbiji", kaže Stefanović.

Borba protiv korupcije i pravda - ovo su predizborna obećanja Kurtija, dodaje on.

"Biće pravo osveženje videti da li će ih lider Samoopredeljenja i ispuniti.

"Ono što jeste izvesnije je da će Kurtijeva retorika prema Srbiji i Briselskom sporazumu, koja je često bila označena kao nacionalistička, biti ublažena pod uticajem Amerike", misli on.

Ko je Aljbin Kurti

Da će dijalog između Beograda i Prištine pokrenuti nova vlada Kosova, misli i Nedžmedin Spahiu, profesor Fakulteta političkih nauka u Prištini.

"Sada su već svi politički subjekti na Kosovu svesni značaja dijaloga - razlika je u strategiji koju će primeniti", kaže Spahiu za BBC na srpskom.

Profesor političkih nauka Kurtija naziva "teškim, ali ozbiljnim sagovornikom".

"Moja percepcija je da je on krut u pregovorima, ali je za razliku od ostalih ozbiljan."

Pregovori Beograda i Prištine su zaustavljeni krajem 2018. godine, kada se u malo više od mesec dana dogodilo mnogo toga.

O članstvu Kosova se glasalo u Interpolu, Donald Tramp je pisao predsednicima Srbije i Kosova, povećane su takse za 100 odsto na srpsku robu i usvojen je zakon koji može da dovede do formiranja vojske Kosova.

"U velikoj meri su pomeranja u pregovorima došla zahvaljujući ličnom odnosu između Vučića i Tačija, ili neformalnim aranžmanima koji su sklopljeni između raznih sumnjivih interesa, što pokazuje famozni sastanak na jahti u Crnoj Gori", kaže Gordi.

Srpski istraživački portal KRIK objavio je nedavno fotografiju snimljenu pre dve godine na jednoj jahti u Crnoj Gori, na kojoj se vide dosadašnji ministar spoljnih poslova Kosova Bedžet Pacoli, predsednik Srpske liste Goran Rakić i biznismen sa Kosova Milan Radoičić.

"Dosadašnja situacija je onakva kakva Trampu najviše odgovara", kaže Gordi.

Ipak, on smatra da "u ovoj situaciji Grenel neće biti od velike pomoći".

"Moguće je da je došlo vreme da se obe vlade određuju prema onome što zaista žele i zaista mogu da dobiju, pa da pristupe pregovorima na mnogo otvoreniji i iskreniji način", dodaje on.

Jedanaest godina nakon proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo više od 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 116 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom
Pogledaj vesti o: Twiter

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.