Albanci hoće srpske manastire!

Izvor: S media, 30.Jun.2011, 19:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Albanci hoće srpske manastire!

Naša diplomatija se na komitetu Uneska u Parizu izborila da Manastiri na Kosovu i Metohiji ostanu "srpski" barem u narednih godinu dana. Pritisci neće prestati, kažu u Vladi Srbije.

Pokušaj međunarodnih eksponenata kosovskih separatista da tokom zasedanja komiteta Uneska revidiraju istoriju i da iz naziva i obeležja manastira i crkava na KiM odstrane sve srpsko nije uspeo, ali nije ni poslednji. Naime, komitet Uneska je samo odložio za naredno zasedanje raspravu >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << o Nacrtu odluke o stanju konzervacije "Srednjovekovnih spomenika na Kosovu (Srbija)", dokumentu koji je usvojen pre tri godine u Kanadi.

Kosovo: Vidovdan se slavi, problemi ostaju!

Briselske „šetnje“ ka nezavisnosti Kosova

Haliti jači od Tačija!

Činjenice da samoproglašena kosovska država nije članica Ujedinjenih Nacija, niti je podnela kandidaturu za članstvo, ne predstavljaju poteškoću pojedinim državama Evropske unije da srpsku srednjevekovnu kulturnu baštinu predstave kao lokalno pitanje.

Jeremić: Vođen je rat!

Ministar inostranih poslova Vuk Jeremić je ovim povodom izjavio da je pokušaj nekih zemalja da izdejstvuju preimenovanje srpske kulturne baštine bio neuspešan..

- Ono što se jeste dogodilo, je da je u Parizu vođen pravi diplomatski rat u vezi s ovim pitanjem - rekao je on.

Prilikom pomenutog zasedanja u Parizu, na preimenovanju titulara srpskih spomenika na KiM sa Uneskove liste svetske kulturne baštine, najviše je insistirala Francuska. Inicijativa je pokrenuta pri razmatranju stanja spomenika s liste svetske kulturne baštine u opasnosti, na kojoj su četiri srpske svetinje na KiM: manastiri Visoki Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Crkva Bogorodice Ljeviške.

Falsifikovanje istorije

- Spomenici kulture koji pod zaštitom Uneska su uglavnom u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve po pravnom osnovu, ali su po značaju odavno prevazišli granice Evrope. Zato se i nalaze na na spisku Uneska. Ovo čemu prisustvujemo je još jedan pokušaj lokalnih vlasti u samoproklamovanoj državi Kosovo da preko svojih saveznika baštinu srpske istorije podvedu pod "kulturnu baštinu Kosova". Na kraju krajeva, ovo što rade, oni rade na svoju štetu - kaže za S media portal Direktor vladine kancelarije za saradnju sa medijima, Milivoje Mihajlović.

- Ovo što se trenutno dešava je pokušaj krivotvorenja istorije. Ne možeš nekome da otmeš istoriju bez posledica. Pogledajte šta se dešava sa nazivima naseljenih mesta na Kosovu i Metohiji. Srbica je Skenderaj, Leposavić - Albanik, a Obilić - Kastiot. Pa u tom "Albaniku" nikada Albanci nisu ni živeli.

U celom procesu im prilično pomaže i međunarodna misija na Kosovu i Metohiji, koja je suptilno pored starih stavljala i novi, alternativni naziv, kao drugi, ali polako počinje novostvorena imena da pretvori u osnovna
- kaže on.

Pritisak Spolja

- Naravno da je međunarodnoj zajednici objašnjavano da su upravo albanski ekstremisti na Kosovu i Metohiji ti zbog kojih je zaštita i obnavljanje spomenika neophodno. U dva perioda, 1999. godine i pet godina kasnije, oštećeno je ili uništeno 150 od 1.500 spomenika kulture. Neki od njih su u međuvremenu obnovljeni, a neki su opet oštećeni, ali ovde se ne shvata da nije rešenje problema sazidati crkvu, jer je ona mnogo više od toga - kaže Mihajlović.

On dodaje da Srbiji jedino preostaje da insistira na obnovi oštećenih i uništenih spomenika kulture uz pomoć međunarodne zajednice.

Turci se divili, albanci ruše

Manastir Bogorodice Ljeviške je kroz istoriju besomučno uništavan i obnavljan. I tako u krug. Milivoje Mihajlović kaže da se na primeru ovog svetilišta najbolje vidi kako besmisleno izgleda nečiji pokušaj da se otme tuđa istorija.

- Kada je manastir obnavljan pedesetih godina prošlog veka restauratori su ispod skinutog sloja maltera pronašli natpis na arapskom "Bože, kako su ove slike lepe". Eto, čak su se i Turci divili onome što Albanci uništavaju, ali žele za sebe.

- Bilo bi lepo kada bismo mi mogli da uđemo sa bagerima i popravimo to, ali je sada nemoguće. Najbolje i najpravednije bi bilo da uništeno srede baš oni koji su i uništili. Rasprava jeste trajala 20 sati. To je istina,a predvodnik predloga bila je Francuska. Ostatak "ekipe" čine sve ostale evropske zemlje koje su priznale Kosovo kao nezavisnu državu - zaključuje Direktor vladine kancelarije za saradnju sa medijima.

Države koje su pomogle bile protiv predloga Francuske su Rusija, Kina, Brazil, Južna Afrika, Nigerija, Mali, Egipat, Kambodža i Meksiko.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.