[ANALIZA] Kosovo prikazalo besposadne letelice Bajraktar, Đakovica ipak glavna avio-baza, nastavlja se obuka za pilote helikoptera u Albaniji

Izvor: TangoSix.rs, 18.Jun.2024, 11:24

[ANALIZA] Kosovo prikazalo besposadne letelice Bajraktar, Đakovica ipak glavna avio-baza, nastavlja se obuka za pilote helikoptera u Albaniji

Objava od 31. maja na Fejsbuk profilu Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) dala nam je još jedan dokaz da su KBS počele operativno da koriste svoje borbene besposadne letelice klase MALE tipa Baykar Bayraktar ​​TB2 koje su prošlog jula isporučene iz Turske.
U objavi na društvenim mrežama izneti su detalji o poseti kosovskog ministra odbrane Ejupa Maćedoncija, komandanta KSB-a general-potpukovnika Baškima Jašarija i brigadnog generala Ilira >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << Ćerićija aerodromu Đakovica, radi posete jedinoj avijacijskоj formaciji KBS-a: Jedinici sa bespilotnim vazduhoplovnim sistemima (Sistemet Ajrore pa Pilot – SAPP) – koja je tamo bazirana.
Prvi prikaz kosovskog Bajraktara održan je sredinom jula prošle godine / Foto: Aljbin Kurti Kako se navodi na Fejsbuk postu, gostujuću delegaciju je komanda jedinice upoznala sa kapacitetima, aktivnostima, dostignućima i spremnošću da sve aktivnosti sprovedu u okviru svoje misije.
– Ministar Maćedonci i general Jašari izrazili su svoju posvećenost daljem razvoju SAPP-a – napisano je na Fejsbuk profilu KSB-a.
Objava na Fejsbuku pružila je nove uvide u, do sada ne toliko eksponiranu, kosovsku jedinicu opremljenu letelicama Bajraktar. Postalo je očigledno da se SAPP, umesto da, kao što se prvobitno pretpostavljalo, koristi međunarodni aerodrom „Adem Jašari“ u Prištini kao svoju glavnu bazu, zaista nalazi na aerodromu Đakovica, koji se nalazi u blizini sela Lugbunar, nekih 5 km severno od grad Đakovica na jugozapadu Kosova, blizu granice sa Albanijom.
Kosovski Bajraktar u letu / Foto: KBS Aerodrom, koji se nalazi na oko 400 metara nadmorske visine i ima 1.799 metara dugu i 30 metara široku popločanu pistu, obnovili su nakon rata 1998/99 italijanski mirovnjaci misije NATO-a KFOR. Do 2013. korišćen je za podršku vojnim aktivnostima NATO misije. Zatim je prešao pod kontrolu vlade Kosova koja je dala aerodrom KBS-u podržavajući njegovo korišćenje u odbrambene svrhe zajedno sa obližnjim poligonom za obuku Babaj i Boks.
Prisustvo jedinice SAPP na aerodromu u Đakovici potvrđeno je i na objavljenim Fejsbuk fotografijama gde se satelitska slika aerodroma jasno vidi ispod prvi put viđenog amblema ove jedinice koji prikazuje stilizovani i naoružani Bajraktar ​​koji, gledajući s prednje strane, ima stilizovanu ljudsku lobanju i leti iznad geografske karte Kosova.
Jedina objavljena fotografija Bajraktara u letu pokazuje da letelica nosi dva nosača ispod svakog krila, iako na njima nema nikakvih ubojnih sredstvava vazduh-zemlja. Ovo može sugerisati da Kosovu još uvek nije odobreno ili, što je realnije, još uvek nije dobilo oružje za naoružavanje ovih letelica. Optoelektronski sistem BPL se, međutim, jasno vidi na fotografiji.
Kada je jedan primerak Bajraktara ​​TB2 predstavljen javnosti u julu 2023. godine, izgledalo je da letelica, na kojoj je kosovska zastava i serijski broj T447, nije imala varijantu optoelektronskog sistema sa obeleživačem cilja, iako su ispod krila bila po dva nosača za nošenje vazduhoplovnih ubojnih sredstava vazduh-zemlja.
Ukupan broj Baјraktara u službi KSB-a ostaje jedna od najčuvanijih tajni Kosova. Iako je do sada primećena samo jedna jedinica, kosovski mediji su prošle godine izvestili da je početkom maja 2023. pet Baјraktarа ​​TB2 isporučeno na Međunarodni aerodrom „Adem Jašari“ u Prištini, а prema sporazumu koji je ministar odbrane Armend Mehaj potpisao u Ankari krajem 2022. kosovske vlasti nikada nisu demantovale ili potvrdile takve izveštaje.
Isporuka Bajraktara Kosovu usledila je nakon odluke Albanije i Rumunije da takođe kupe isti sistem naoružanja koji u Evropi koriste i Turska, Ukrajina i Poljska. Za Prištinu je isporuka Bajraktara istorijska jer označava naoružavanje prvom vojnom letelicom otkako su se srpske vojne i policijske snage povukle sa Kosova u junu 1999., a KSB počele da funkcionišu 21. januara 2009. godine.
KBS bi do sada takođe trebalo da koriste mali broj, vrlo verovatno četiri besposadna sistema AeroVironment RQ-20 Puma Long-Endurance (LE) koje su SAD trebale da isporuče, kako se navodilo „savezničkoj naciji“ u Evropi po ceni od 10,5 miliona dolara, prema ugovoru o stranoj vojnoj prodaji (Foreign Military Sales) koji je AeroVironment objavio 9. februara 2022. Na Balkanu je Albanija već dobila šest sistema RQ-20B Puma Block All Environment (AE) 2021. godine.
Tri pilota sa Kosova na nedavnoj obuci u Albaniji. Leteli su na helikopteru AB.206 Jet Ranger TV Albanije / Foto: KBS KBS imaju planove da dalje proširi svoju avijacijsku komponentu sa fokusom helikoptere. Postoji interes za helikopter tipa Lockheed Martin/Sikorsky UH-60 Black Hawk američke proizvodnje, platformu koja je odnedavno u vojsci Albanije i koja je već operativna u Hrvatskoj, a to su dve balkanske države sa kojima Kosovo ima odlične vojne odnose.
KBS su već dobile pilote helikoptera koji su obučeni u Turskoj. Kako bi se održao potreban nivo njihove stručnosti, Albanija je prošle godine obezbedila teorijski i praktični program osvežavanja znanja i trenaže za tri kosovska vojna pilota. Obuka je organizovana u vazduhoplovnoj bazi Farka, u blizini Tirane, gde su u pratnji albanskog vojnog instruktora primećeni piloti KSB-a kako lete u helikopteru Agusta-Bell AB.206 Jet Ranger albanskog ratnog vazduhoplovstva, sa taktičkim identifikacionim brojem 605.
The post [ANALIZA] Kosovo prikazalo besposadne letelice Bajraktar, Đakovica ipak glavna avio-baza, nastavlja se obuka za pilote helikoptera u Albaniji appeared first on Tango Six.

Nastavak na TangoSix.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TangoSix.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TangoSix.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.