
Izvor: JuznaSrbija.info, 02.Mar.2025, 16:00
Vaskršnji post počinje 3. marta - najduži i najstroži post u pravoslavnom kalendaru
Vaskršnji post ili Časni post ove godine počinje u ponedeljak, 3. marta, i traje sedam nedelja, odnosno 48 dana, do Vaskrsa. Ovaj post je najduži i najstroži u pravoslavnom kalendaru i, prema učenju Srpske pravoslavne crkve, obavezan je za sve hrišćane.
Pravila posta podrazumevaju uzdržavanje od mesa, jaja, sira, mleka i svih životinjskih masnoća. Vino i ulje dozvoljeni su samo subotom i nedeljom, kao i na dan Sv. četrdeset mučenika - Maldenci.. Riba je dozvoljena >> Pročitaj celu vest na sajtu JuznaSrbija.info << samo na Blagovesti i Cveti.
Najstrože se posti:
Prva tri dana posta (3–5. mart) – tradicionalno bez hrane, uz molitvu.
Sredom i petkom – obavezno post „na vodi“.
Veliki petak – uzdržavanje od hrane i pića do iznošenja plaštanice (oko 15 časova), nakon čega se uzima lagan obrok „na vodi“.
Velika subota – strog post „na vodi“.
Post nije samo uzdržavanje od mrsne hrane već i očišćenje duše, kroz molitvu, dobra dela i duhovni napredak.
Vaskrs dočekujemo 20. aprila i ove godine poklapa se sa gregorijanskim kalendrarom, odnosno Katoličkom -.zapadnim crkvama.
Pogledaj vesti o: Uskršnji post
Nastavak na JuznaSrbija.info...
Za pravoslavne vernike danas je Čisti ponedeljak, počinje Vaskršnji post
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Mar.2025, 08:07
Za pravoslavne vernike danas je Čisti ponedeljak, prvi dan Vaskršnjeg posta koji će trajati sedam nedelja ili 48 dana, i najduži je post u pravoslavnom kalendaru.