
Izvor: JUGpress.com, 19.Okt.2020, 08:42
Srbija među zemljama sa najvećom nejednakošću u Evropi, teret krize plaćaju najsiromašniji
BEOGRAD
Srbija spada među zemlje sa najvećom nejednakošću u Evropi, zemlje u kojima su domaćinstva izuzetno finansijski opterećena troškovima stanovanja i jedina je u regionu koja nije organizovala nijednu posebnu meru socijalne politike prema najsiromašnijima za vreme prvog talasa korona krize.
Ovo su podaci sa kojima je Srbija dočekala ovogodišnji 17. oktobar – Svetski Dan borbe protiv siromaštva i ulazi u novu fazu ekonomske i zdravstvene krize prouzrokovane >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << epidemijom korona virusa.
“Teret krize u našoj zemlji platiće najsiromašniji među nama i to je odluka ove države. Da je to svesna odluka, govori činjenica da Vlada Srbije, jedina u regionu, nije donela nijednu meru socijalne politike za zaštitu najugroženijih”, kaže Danilo Ćurčić iz organizacije A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, povodom Dana borbe protiv siromaštva.
U zemljama u regionu je bilo posebnih mera za zaštitu najranjivijih. Podaci Svetske banke, koje citira i Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade RS, kažu da su “Severna Makedonija, Albanija i Kosovo proširile obim korisnika socijalne pomoći” tokom kovid krize, da je Severna Makedonija za pet meseci produžila pravo na energetski dodatak. U Bosni i Hercegovini neke lokalne samouprave su dodeljivale novčanu pomoć socijalno ugroženima, na Kosovu je tri meseca isplaćivana dodatna novčana pomoć za penzionere sa najnižim penzijama, za domaćinstva bez formalnih prihoda i za radnike koji su izgubili posao u tom periodu. Albanija je sa 300 evra dotirala radnike koji su ostali bez posla.
No, siromaštvo u Srbiji je sveprisutno i žrtve siromaštva nisu samo najteže socijalno ugroženi sugrađani. To je ogroman postotak stanovništva, možda čak i većina koja radi za minimalac ili manje od toga, bez adekvatne zaštite svojih ekonomskih i socijalnih prava.
Povodom Dana borbe protiv siromaštva, podsećamo na neke od aktuelnih podataka koji ilustruju kako živimo:
Minimalna zarada u Srbiji je 32.126 RSD i prima je oko 350.000 radnika, što je oko 15% zaposlenih. Poređenja radi, u Sloveniji minimalni iznos prima 4 a u Hrvatskoj 2% zaposlenih. U Sloveniji je minimalna zarada oko 900 evra i samo je 300 evra manja od prosečne plate (izvor UGS “Nezavisnost”)Minimalna potrošačka korpa iznosi 37.500 RSD i, iako paradoksalno, ona je viša od minimalne zarade20% najbogatijih ima deset puta veći ekvivalentni prihod (prihod domaćinstva raspoređen na članove) od 20% najsiromašnijihPrema indeksu Opredeljenosti za smanjenje nejednakosti, Srbija je na začelju u Evropi a na 84. mestu na listi od 154 zemlje u svetu66% domaćinstava u Srbiji je finansijski opterećeno troškovima stanovanja (Eurostat, 2018.)U Srbiji je prošle godine bilo 226.897 korisnika socijalne pomoćiNominalni iznos novčane socijalne pomoći za pojedinca u Srbiji je 8.626 RSDDesetine hiljada korisnika socijalne pomoći primorano je na besplatan prinudni rad kako ne bi izgubili pravo na socijalnu pomoć. Takav koncept “radne aktivacije” nije poznat nigde u Evropi
Inicijativa A 11 poziva vlast da primenom odgovornije socijalne politike preraspodeli teret krize, smanji rastuću nejednakost u društvu i utiče na smanjenje siromaštva u Srbiji, a građane i građanke poziva da se otvoreno i bez straha bore za svoja ekonomska i socijalna prava.
Saopštenje i foto: A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava – Jovan Nedeljkov
I ovo Vam može biti interesantno