
Izvor: JužneVesti.com, 07.Apr.2021, 18:24
Novi predlog Vlade frilenseri vide kao "ubijanje" tog zanimanja i na protestu se bore za prošlost i budućnost
Prošlo je nedelju dana otkako je Vlada usvojila novi predlog za frilensere koji nije naišao na dobre reakcije Udruženja radnika na internetu koji zbog toga organizuju večeras kampovanje ispred Skupštine Srbije, a sutra i protest. Jedan od članova Udruženja, Nišlija Milan Rodić, kaže da ih novi predlog stavlja u nepovoljniju situaciju od prethodnog, jer im se normirani troškovi svode na nulu, a na buduće prihode će imati samo neoporezivi minimum od 18.300 dinara.
Od >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << 2015. godine Rodić predaje engleski preko interneta, a upravo od te godine filenseri treba da plate retroaktivno porez, pa je to jedan od glavnih problema sa kojim članovi Udruženja radnika na internetu žele da se izbore.
Stav frilensera je da pre oktobra 2020. godine mi nismo dužni ništa, s obzirom da Vlada nije uopšte radila na kontroli i s obzirom da ne postoji zakon i nismo uopšte obuhvaćeni zakonom – kaže Rodić.
Nije im namera, kako kaže, da beže od poreza, ali ne posustaju u borbi da im se otpišu sva dugovanja pre oktobra prošle godine, ali i za regulisan zakonski status i prava koja dobijaju za obaveze koje treba da plate.
Ranije im je ponuđena otplata na 10 godina, što su frilenseri opisali kao "dužničko ropstvo", a prvoaprilski predlog Vlade, kako kaže Rodić, dodatno pravi problem frilenserima. Rodić smatra da je predlog Vlade "ubijanje" frilensa u Srbiji; Ilustracija; foto: flickr.com/abductit
Što se tiče budućnosti, to je još dodatni problem, zato što ova ponuda Vlade važi do 1. oktobra 2021. godine, od kada se normirani troškovi kompletno gube i mi imamo samo neoporezivani deo od 18.300 dinara kao što je u ugovoru o radu, s tim što mi ugovore o radu nemamo. Znači, staž nam neće biti upisan, mi nemamo ugovore o radu i, ukoliko se ovaj predlog Vlade usvoji, mi u suštini nemamo budućnost u ovom poslu – dodaje.
Smatra da Vada u svom javnom narativu za novi predlog uporno izostavlja tekuće poresko opterećenje.
Evo, konkrentno, ja radim 6 godina i tri meseca i sada od oktobra meseca ja bi trebalo 60 posto svoje zarade da plaćam prethodna i tekuća dugovanja narednih 10 godina, meni ništa ne garantuje da ću ja taj posao imati, da ću i dalje imati staž, da ću biti zdravstveno osiguran, da ću plaćati neka navodna potraživanja i, ukoliko ja ostanem bez posla, meni država i Poreska uprava neće oprostiti ništa, ja ću opet morati mesečne rate da plaćam – ističe frilenser.
Iz Udruženja napominju da predlog ukazuje na očiglednu nameru Vlade da frilenseri kao kategorija i nadalje ne postoje, odnosno da je cilj Vlade da frilenseri postanu preduzetnici.
Vlada u svom predlogu rešenja potpuno zanemaruje činjenicu da frilenseri nemaju stabilnost posla, koja bi opravdala njihovu registraciju kao paušalaca. Tri meseca bez plate, projekta ili odlazak na tromesečno bolovanje i frilenser pada u egzistencijalni problem – gubi zdravstveno osiguranje - napominju iz Udruženja.
Zbog neuspešnih pregovora sa Vladom koji traju mesecima, frilenseri iz cele Srbije će svoje nezadovoljstvo izraziti na protestu koji je zakazan za sutra, 8. april od 11 sati ispred Narodne skupštine u Beogradu, a danas od 18 sati počinje uvod u protest gde će na istom mestu biti postavljen kamp koji će ostati do 10. aprila kada kreće "Ekološki ustanak".
Frilenseri time žele da iskažu nezadovoljstvo trenutnom ponudom Vlade, koja je u suštini i gora od one prethodne iz februara meseca, s obzirom da ona ubija frilens u Srbiji u budućnosti. Mi nismo spremni sada za protest jer to želimo, nego zato što moramo. Mi se borimo za našu prošlost i budućnost – naglašava Rodić.
Na protestu pre nekoliko meseci; foto: M. R. Dodaje da žele da nastave pregovore i da su spremni da učestvuju u izradi novog Zakona, ali ne pre nego što im se otpišu sva dugovanja pre oktobra 2020. godine.
Mi želimo da ostanemo ovde, ovo je naša zemlja i želimo da privređujemo ovde – poručio je on.
Podsetimo, oktobra prošle godine je osvanulo obaveštenje svima koji zarađuju iz inostranstva da moraju da popune poreske prijave i da prijave prihode, kako bi im na zaradu bio obračunat porez, nakon čega su se frilenseri udružili, pa su nakon protesta pokušali da pregovaraju sa Vladom, ali do dogovora još nije došlo.