
Izvor: JužneVesti.com, 25.Nov.2019, 17:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Krivica za nasilje u porodici uvek je i samo nasilnikova
"Niste krive za nasilje koje vam se događa" - poruka je Mreže "Žene protiv nasilja", na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Napominju da je krivica uvek i samo nasilnikova, a da su u više od 95 % slučajeva počinioci muškarci.
Danas je Dan borbe protiv nasilja nad ženama, a tim povodom je Mreža "Žene protiv nasilja" saopštila da, iako su u većini slučajeva nasilnici muškarci, neretko se odgovornost pripisuje ženama - da su provocirale nasilje odećom, >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << izgledom ili ponašanjem.
Nakon što prijave nasilje, žene budu izložene dodatnom nasilju ili viktimizaciji, bilo da moraju više puta da ponavljaju iskaz o svom slučaju bilo zato što im oni koji treba da ih zaštite, ne veruju. Nepoverenju i sumnji da govore istinu od strane predstavnika i predstavnica institucija posebno su izložene višestruko diskriminisane žene, naprimer Romkinje, žena sa invaliditetom, žene sa izmenjenim psihičkim ponašanjem, žene koje su preživele psihološko i/ ili seksualno nasilje u porodici - navode u saopštenju.
Zato se danas obraćaju svim ženama u Srbiji, a posebno onim koje imaju iskustvo sa nasiljem, uz poruku:
Verujemo vam. Razumemo šta vam se i zašto događa. Saosećamo sa vašim bolom i strahom i podržavamo vas, uvek i svuda. Niste krive za nasilje koje vam se događa! - poručuju.
Osim toga, pozivaju državu da sa posebnom pažnjom zaštite žene od nasilja u porodici, a u skladu sa Konvencijom Saveta Evrope o sprečavanju i suzbijanju nasilja prema žena i nasilja u porodici. Takođe, pozivaju nadležne da izrade i usvoje Strategiju za borbu protiv nasilja nad ženama i uspostave punu i odgovarajuću saradnju sa ženskim specijalizovanim organizacijama na zaštiti žena od nasilja u porodici.
Pozivamo medije da umesto senzacionalistički, o nasilju nad ženama izveštavaju na društveno odgovoran način. Ohrabrujemo novinare i novinarke da ne opravdavaju nasilnike opisivanjem kako su "uzorne komšije i domaćini", već da istraže da li poseduju oružje, da li su i ranije vršili nasilje, da li su kršili zakonske mere i kazne, ako su im bile propisane - dodaju u saopštenju.
Mreža "Žene protiv nasilja" traži i od pravosuđa da se ne pravdaju "olakim" odustajanjem žena od krivičnog gonjenja, već da pravovremeno i odgovorno reaguju, kao i da traže dokaze o svakom pojedinačnom slučaju.