Izvor: JUGpress.com, 12.Avg.2020, 20:09

Istraživanje: Zabrinjavajući položaj mladih, više od polovine njih želi da ode iz Srbije

BEOGRAD

Položaj mladih u Srbiji je u najmanju ruku zabrinjavajući, izjavio je danas predsednik Upravnog odbora Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) Samedin Rovčanin na predstavljanju istraživanja o položaju mladih, a povodom Međunarodnog dana mladih.

On je ukazao da se loš položaj mladih u Srbiji beleži i pored razvijenog institucionalnog okvira za pitanja mladih. Jedan od autora istraživanja Boban Stojanović naglasio je da je istraživanje rađeno od >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << maja do juna ove godine, na uzorku od 1.219 ispitanika uzrasta od 15 do 30 godina. On je konstatovao da 63,6 odsto mladih iz ovog istraživanja živi u porodičnom stanu, a da manje od 10 odsto ima svoj stan. Takođe je konstatovano da 63,5 odsto mladih iz ovog istraživanja ne zarađuje, a da samo 4,8 odsto ima platu veću od 80 hiljada dinara.

Generalni sekretar KOMS Stefan Đorđević upozorio je da je samo 0,09 odsto budžeta Srbije namenjeno za mlade, a da 34 odsto opština u Srbiji uopšte ne izdvaja sredstva za mlade. Istraživanje je pokazalo da čak 77 odsto mladih u Srbiji smatra da izbori nisu bili fer, dok 76 odsto mladih ne veruje političarima. Kako je istaknuto, ohrabruje podatak da je ove godine u parlamentu 28 mladih poslanika, što je znatno veći broj u odnosu na prethodne sazive. Interesantno je da nijedna institucija u ovom istraživanju nema veću ocenu od 3, iako i dalje najviše ocene imaju vojska i crkva. Nosioci političkih funkcija – ministri, predsednici Vlade, Skupštine i Republike imaju najslabije ocene.

Od ličnosti samo patrijarh Irinej ima ocenu iznad 2 u ovom istraživanju. Kada se govori o Evropskoj uniji, 46 odsto ispitanika ne podržava ulazak Srbije u EU, dok se za ulazak u EU zalaže 33 mladih ispitanika. Prema ovom istraživanju, Srbija bi u spoljnoj politici trebalo da se okrene Rusiji (30 odsto), EU (21 odsto), Kini (13 odsto), a SAD (dva odsto). Ulazak Srbije i bilo kakvu saradnju sa NATO ne podržava 59 odsto ispitanika, dok ulazak u ovaj vojni pakt podržava samo šest odsto ispitanika. Prema zvaničnim statističkim podacima, u Srbiji je nezaposleno oko 104 hiljade mladih, što je oko 20 odsto nezaposlenih, i to je smanjenje u odnosu na prethodne godine, iako je konstatovano da veliki broj mladih ljudi nije na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, a jedan broj mladih svake godine ode iz zemlje. Prema ovom istraživanju, 53 odsto ispitanika bi otišlo u inostranstvo, i to pre svega iz ekonomskih razloga, što je smanjenje u odnosu na neke prethodne godine. U KOMS ovaj pad objašnjavanju uticajem pandemije virusa korona na putovanja i mogućnosti zapošljavanja u inostranstvu.

Ključni nalazi istraživanja su:

Da mladi uopšte nemaju uticaja na političke procese i odluke misli 53,5%.Kao jedan od najvećih problema, 55,1% mladih je navelo mali uticaj na donošenje odluka.Pored niskog poverenja mladih u institucije, mladi imaju izuzetno nizak stepen poverenja u političare, čak 76,% mladih ne veruje političarima.Da izbori u Srbiji nisu slobodni i fer misli 77% mladih.U odnosu na prethodne godine, došlo je do porasta poverenja mladih u demokratiju: 45% misli da demokratija jeste najbolji oblik vladavine, 29% misli da nije, dok 26% ne zna.Čak 56% mladih smatra da je Srbiji potreban jak vođa i lider koga će narod slediti.Došlo je do porasta nepoverenja mladih u EU: 46% mladih ne podržava ulazak Srbije u EU.Najviše mladih, čak 36,3% smatra da Srbija treba da nastavi rad na povlačenju priznanja Kosova dok 20,6% mladih smatra da je potrebno raditi na pomirenju između Srba i Albanaca, a pitanje statusa Kosova ostaviti za kasnije.59% mladih smatra da Srbija ne treba da ima bilo kakvu saradnju sa NATO.Fizičkom i verbalnom nasilju bilo je izloženo 64,5% mladih osoba u Republici Srbiji.Kada je reč o merama ograničenja kretanja i okupljanja, 41% mladih smatra da su bile stroge koliko je trebalo dok 39% mladih smatra da su bile previše stroge.Komunikaciju državnih funkcionera prema građanima čak 35,9% mladih vidi kao jako lošu.Da se odseli iz Republike Srbije planira 53% mladih.

Rezultati istraživanja su pokazali da više od polovine mladih želi da se uključi u donošenje odluka, ali smatra da nema trenutno nikakav uticaj na odlučivanje. Zainteresovanost mladih je porasla za čak 15% u odnosu na prethodnu godinu. U odnosu na ranije godine, veći procenat mladih smatra da je demokratija najbolji oblik vladavine.

Izvor: FoNet/KOMS

Foto: Pixabay (ilustracija)

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.