“E-reciklaža” dobar primer i za Evropu

Izvor: juGmedia, 28.Jan.2015, 13:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

“E-reciklaža” dobar primer i za Evropu

NIŠ – Na skupu reciklera iz celog sveta koji je prošle nedelje održan u Salzburgu, niška firma „E-reciklaža“ predstavljena je kao jedan od tri primera dobre prakse sa područja centralne i istočne Evrope.

Direktor „E-reciklaže“ Ninoslav Milenković kaže da promocija u Salzburu predstavlja veliko priznanje za ovu firmu jer se radi o skupu koji se održava već 14 godina i koji okuplja kompanije sa svih kontinenata koje se bave reciklažom.

„Prilikom odabira >> Pročitaj celu vest na sajtu juGmedia << fabrika koje će biti predstavljene, organizatori koriste stroge kriterijume. Ocenjuje se poslovanje fabrike, postignuri rezultati, izgled pogona i mnogo toga još. „E-reciklaža“ je jedina iz Srbije učestvovala na ovom skupu, a kao primeri dobre prakse iz centalne i istočne Evrope, predstavljena je još jedna firma iz Poljske i jedna iz Litvanije“, istakao je Milenković.

On je naglasio da je uprkos veoma teškim uslovima poslovanja „E-reciklaža“ prošle godine uspela da zadrži nivo rada iz 2013. godine.

„Reciklirali smo skoro 10.000 tona elektronskog i električnog otpada, što je količina maltene identična onoj u 2013. Reciklirali smo, između ostalog, i 120.000 frižidera iz kojih smo bezbedno izvukli 15 tona freona. Celokupan freon, kao i preko 1.000 tona stakla i preko 30 tona kondenzatora, poslali smo na spaljivanje u specijalne pogone koji se nalaze u Nemačkoj“, kazao je Milenković.

Izvoz freona, podsetio je Milenković veoma je bitan za našu zemlju, jer time ona obezbeđuje uvoz novih proizvoda koji u sebi sadrže freon.

„Za svaku zemlju propisana je količina, odnosno kvota novih proizvoda koja može da se uvozi pod uslovom da ne reciklira freon. Da nema našeg pogona u Nišu koji izvlači freon iz starih uređaja, Srbija bi jednoga dana došla u situaciju da ne može da uvozi nove proizvode koji u sebi sadrže freon“, naglasio je Milenković.

On je takođe istakao da su posledice nerecikliranja proizvoda sa freonom katastrofalne pošto samo jedan frižider nanese ozonskom omotaču štetu kao i izduvni gasovi jednog automobila u toku cele godine.

„Planiramo da, ukoliko se obezbede adekvatni uslovi za rad reciklera, ove godine nabavimo novu opremu koja će omogućiti „dublju reciklažu“, odnosno dobijanje gotovih proizvoda od materijala koji se sada šalju na dalju obradu. Vrlo je međutim bitno da naša država ove godine formira fond u koga će svi oni koji zagađuju životnu sredinu uplaćivati eko-takse. Iz tog fonda bi se isplaćivale nadoknade reciklerima i time bi se obezbedio izvestan rad i razvoj celokupne reciklažne industrije“, rekao je Milenković.

Kako je podsetio Milenković preduzeća koja se bave reciklažom, nadoknade za otpad koji su reciklirali u 2013. godini, dobila su tek krajem 2014. godine.

„Taj novac nam je bio dovoljan samo da isplatimo kredite koje smo koristili zbog kašnjenja nadoknada iz državne kase. Nadoknade za otpad koji smo reciklirali u 2014. godini tek treba da dobijemo“, kazao je Milenković.

„E-reciklaža“ trenutno upošljava oko 140 ljudi i jedna je od retkih firmi u Srbiji koja je uvela praksu da zaposleni u administraciji jednom nedeljno pomažu svojim kolegama u pogonu. Na ovaj način, kako ističu u „E-reciklaži“ omogućuje se bolja radna atmosfera, a svi zaposleni funkcionišu kao tim.

(Kraj)Mia

Nastavak na juGmedia...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta juGmedia. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta juGmedia. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.