Izvor: JUGpress.com, 13.Feb.2025, 23:54

„Dva veka srpske državnosti“, predavanje istoričara Ivana M. Becića

LESKOVAC

Povodom Dana državnosti – Sretenja u čitaonici Narodne biblioteke „Radoje Domanović“ održano je predavanje „Dva veka srpske državnosti“. Predavanje se organizuje u saradnji sa Ministarstvom kulture Republike Srbije, a predavač je bio dr Ivan M. Becića, istoričar. Tema predavanja odnosi se na ponovno uspostavljanje državnosti Srbije u modernom dobu i promene koju je doživela u poslednjih dvesta godina. Becić kaže da tema nema baš ispravan naslov, s obzirom >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << da je srpska država postojala i u srednjem veku.

„Cilj ove večeri je da govorimo o modernoj srpskoj državnosti, odnosno od momenta kada je ona krenula da se stvara, do momenta kada se stvorila, kada se izgrađivala, kada je dostizala određene etape i kada je, jednostavno, sebe ugradila u jednu sasvim drugačiji oblik i formu, da bi se nakon svega toga, gotovo u dlaku nakon dva veka, vratila na ono osnovno, a to je srpska državnost. Zato se kreće od Sretenja Gospodnjeg 1804. godine, ali se ne završava sa Sretenjem Gospodnjim ove godine, s obzirom da je i ovo jedna prolazna etapa, da vidimo kojim putem Srbije ide, šta je Srbija imala, da li je imala neke domete više ili manje, da li je ili nije propustila neke šanse, odnosno gde se sada nalazi. Glavne hronološke odrednice koje to određuju su svakako 1804. godina, dakle od momenta kada je sve krenulo, pa preko svih onih etapa koje su dovele do prve srpske nezavisnosti, pa do svih formi kako se menjala.Da li je to država koja se zvala kneževina, kraljevina. potom se ugradila u jednu veću instancu koju smo najpre nazivali Kraljevinom Srba, Hrvata i Slovenaca ili Jugoslavijom, svejedno i da li je to bila socijalistička država, pa sve do današnje Republike Srbije. Mislim da tu ima i dosta stvari o kojima se nedovoljno zna.“

Becić je ukazao i na jednu grešku koja se stalno ponavlja.

„Mi sada obeležavamo Dan državnosti, a ne Dan ustavnosti, a nekako se svi vezuju za Sretenjski Ustav iz 1835. godine, a ne za izbijanje Prvog srpskog ustanka 1804. godine, koji je takođe bio na Sretenje. U svakom slučaju, pomenuti Ustav je bio moderan, u koji su ugrađene ne samo etape franscuske buržoaske revolucije ili etape modernih Ustava poput belgijskog, veći domaćeg zakonodavstva i to je ono što je nedovoljno istaknuto. Ali, činjenica je da ukoliko se Ustav pregleda za mnoge od svih 142 članova, koliko ih ima u 14 poglavlja, jednostavno imate više stavi koje su bile po Ustavnim zakonima iz 1805., 1808. ili 1811. i Hatišerifima, odnosno nečeg što se tiče samo Srbije. Podsetio bih da je, ipak, Prvi srpski ustanak nešto što je obeležilo ovaj period i koji danas ima status državnog praznika i koji se slavi dva dana.“

Kao ključne momente srpske moderne državnosti Becić smatra trenutke kada je Srbije krenula u borbu za nezavisnost, kada ju je ostvarila, kada je zajedno sa Crnom Gorom ugradila svoju nezavisnost u jednu veću državu i kada je ponovo, nakon svih etapa koje je ta država prošla do 2006. godine i ponovo postala samostalna kao Republika Srbija.

Ivan M. Becić rođen je u Aleksincu, odrastao u Leskovcu. Doktorirao 2009. godine na katedri za Istoriju Jugoslavije, na Filozofskom fakultetu u Beogradu sa temom „Ministarstvo finansija Kraljevine Jugoslavije 1918-1941“. Zaposlen na Institutu za srpsku kulturu Priština sa zvanjem višeg naučnog saradnika. Bio je rukovodilac, koordinator i saradnik na nekoliko naučnih projekata i organizator ili učesnik većeg broja seminara u zemlji i inostranstvu. Bio je glavni urednik ili član uredništva više naučnih časopisa, kao i većeg broja zbornika sa naučnih skupova. Autor je preko 200 bibliografskih jedinica, među kojima se ističu četiri naučne monografije, udžbenik za srednje stručne školeu, više od sto naučnih članaka i priloga objavljenih u naučnim časopisima i zbornicima radova, te preko sto recenzija, priloga, članaka, feljtona, polemičkih i informativnih prikaza objavljenih u više od trideset naučnih časopisa i različitim oblicima štampe. Centralno polje istraživanja Ivana Becića je finansijska istorija Kraljevine Srbije i Jugoslavije, ali se bavi i pitanjima iz vojne, prosvetne, crkvene, političke istorije, kao i istorije sporta.

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.