
Izvor: juGmedia, 14.Mar.2013, 18:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Burna rasprava o sudbini gradskih medija
NIŠ – Predstavnici lokalne vlasti, narodni poslanici, novinari i građani kategorično su se danas izjasnili protiv Zakona o javnom informisanju, posebno protiv odredbe ovog Zakona koja predviđa privatizaciju medija čiji su osnivači gradovi i opštine.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o javnom informisanju održana je u galeriji „Srbija“ i jedna je od ukupno četiri koje će Ministarstvo kulture i informisanja i Misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) organizovati >> Pročitaj celu vest na sajtu juGmedia << u Srbiji.
Predstavljanje nacrta Zakona praćeno je u niškoj galeriji burnim negodovanjem velike većine učesnika javne rasprave. Većina učesnika javne rasprave odredbe novog Zakona doživela je kao najavu gašenja Niške televizije, tako da su skup su sve vreme pratila dobacivanja učesnika da će braniti Nišku televiziju.
Iako pitanje postojanja regionalnih javnih servisa nije bilo na dnevnom redu skupa, govornici su se redom izjašnjavali da NTV mora da postane takav servis.
Zamenik glavnog urednika Niške televizije Milan Petković istakao je da je da se ključna zamerka zaposlenih u ovoj televiziji odnosi na ubrzanu privatizaciju medija.
„Nacrt Zakona predviđa da odmah nakon 1. januara 2014. godine krene privatizacija medija čiji su osnivači gradvi i opštine. Pravo da osnivaju medije imaće Vojvodina, Beograd, Kosovo i Metohija, i Saveti nacionalnih manjina. Na taj način novi Zakon diskriminiše građane centralne Srbije. Zbog čega pravo da osniva medije ne bi imao i Niš, ukoliko to pravo ima Novi Sad?“ zapitao je Petković.
Gradonačelnik Niša dr Zoran Perišić istakao je da su Nišlije uznemirene odredbama nacrta Zakona o informisanju, jer znaju šta se desilo sa medijima koji su privatizovani.
„Dosadašnje iskustvo nam govori da privatizacija medija znači gašenje medija. Već smo ostali bez TV 5 i TV Zone, a gubljenjem medija mi gubimo i kvalitetne informacije. Stav niških poslanika i gradske vlasti je da Niš mora da ima regionalni javni servis“, rekao je dr Perišić.
Državna sekretarka Ministarstva kulture i informisanja Gordana Predić istakli da je nacrtom Zakona predviđeno povlačenje države iz medija i obustavljanje direktnog budžetskog finansiranja, što je i opredeljenje države, a i zahtev Evropske unije.
„Nacrt Zakona utvrđuje javni interes u oblasti informisanja i predviđa projektno finansiranje medijskih sadržaja u javnom interesu. On takođe obezbeđuje transparentnost vlasništva i podstiče razvoj medijskog pluralizma“, istakla je Gordana Predić.
Manji broj učesnika javne rasprave ipak je podržao najavljeno povlačenje države iz medija. Predstavnici privatnih medija bili su mišljenja da će se povlačenjem države iz medija sve medijske kuće dovesti u ravnopravan položaj.
(Kraj)
ena
Umalo tuča na skupu o medijima u Nišu
Izvor: Mondo, 14.Mar.2013
Vika, a umalo i fizički obračun na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o javnom informisanju u Nišu...Predsednik Gradske opštine Crveni krst u Nišu Darko Bulatović izvinio se danas organizatorima javne..rasprave o Nacrtu zakona o javnom informisanju zbog neprijatnosti koje su doživeli od publike...Bulatović...