Izvor: Glas javnosti, 31.Jul.2011, 07:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kiša spasla useve
JAGODINA - Slaba kiša, koja je u Pomoravskom okrugu u petak padala 11 sati bez prestanka, a nastavila i u subotu, spas je za sve jare žitarice, krmno i industrijsko bilje zasejane u ovom delu Srbije na više od 90.000 hektara, ali i voćnjake i vinograde.
Posebno je dobro došla kukuruzu, tradicionalno najzastupljenijoj žitarici u Pomoravlju, Resavi i Levču, zasejanom ove godine na oko 65.000 hektara, rečeno je u Službi >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << poljoprivrede u Jagodini.
Kukuruz je u stadijumu završetka oplodnje i početka nalivanja zrna, fazi koja je veoma važna za konačan prinos, i potrebna mu je vlaga koja je, na sreću, došla sa ovom kišom, a prija mu i niža temperatura, napominju poljoprivredni stručnjaci Jagodine.
Oni podsećaju da je zbog suše i visokih temperatura polovinom jula, lišće stabljike kukuruza pri tlu počelo da se suši i pogoreva, pre svega na peskovitim terenima, i to će ostaviti posledice na prinose ali i kvalitet zrna.















