Jagodina: Dva scenarija za “Kablove”

Izvor: Šumadija Press, 20.Dec.2015, 13:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jagodina: Dva scenarija za “Kablove”

Za “Industriju kablova Jagodina” postoji interesovanje investitora iz Rusije, a da li su zaista ozbiljni znaće se nakon objavljivanja tendera, izjavio je generalni direktor Ratko Vučurović.

“Industrija kablova” u Jagodini je 99 odsto u društvenom vlasništvu, a kao jedna od 17 firmi od posebne strateške važnosti za Srbiju mora biti privatizovana do 31. maja 2016. godine, tako da u narednih nekoliko meseci mora biti rešen njen status.

– Postoje >> Pročitaj celu vest na sajtu Šumadija Press << dve opcije – prva je privatizacija po modelu prodaje imovine uz uslov da kupac nastavi proizvodnju kablova i zaposli postojeće radnike. Za ovu opciju postoji potencijalno interesovanje investitora iz Rusije, ali će tek tender koji predstoji pokazati njihove stvarne namere – rekao je Vučurović.

On je objasnio da će, ukoliko prodaja ne uspe, alternativa verovatno biti unapred pripremljen program restrukturiranja (UPPR).

– Fabrika ima kadrovske potencijale i značajne tehničko-tehnološke resurse, zato će se u njenim halama i u ovom gradu, bez obzira na vlasničku strukturu, pravni status i zvanični naziv fabrike, i dalje proizvoditi kablovi – rekao je Vučurović.

Govoreći o trenutnoj situaciji Vučurović je istakao da je fabrika orijentisana na izradu složenih kablova za železnice, telekomunikacije, rudnike i elektroprivredu.

– Za njihovu proizvodnju potrebno je više znanja i rada što je naša konkurentska prednost – rekao je Vučurović.

Prema njegovim rečima, 80 odsto proizvodnje “Industrije kablova” namenjeno je izvozu koji dostiže više desetina miliona dolara godišnje.

– U pitanju su kupci čije poverenje uživamo već decenijama ali i novi kupci koje dobijamo osvajajući nove složene proizvode – precizirao je Vučurović.

“Kablovi” su pre neki dan obeležili 60 godina rada. U izgradnji fabrike učestovalo je i 13.000 brigadira Omladinskih radnih brigada iz svih krajeva tadašnje Jugoslavije, a fabrika je do sada proizvela kablova u dužini koja devet puta može obmotati zemljinu kuglu.

Krajem osamdesetih godina prošlog veka fabrika je zapošljavala 10.000 radnika, proizvodila 110.000 tona robe i izvozila oko 150 miliona dolara, a onda je došlo do raspada države, sankcija i gubljenja tržišta, što je fabriku dovelo na ivicu opstanka.

Nastavak na Šumadija Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Šumadija Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Šumadija Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.