Ruski manastir i etno selo u Republici Srpskoj

Izvor: Vostok.rs, 14.Jun.2013, 14:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ruski manastir i etno selo u Republici Srpskoj

14.06.2013. -

Jedinstveni kompleks u Republici Srpskoj niče na prostoru između Doboja, Modriče i Dervente, odnosno u selu Ritešić. Naime, radi se o manastirskom kompleksu, konačištu, etno selu, manastirskoj bolnici te i ostalim popratnim objektima. U sklopu kompleksa, etno selo je zamišljeno tako da kuće po stilovima predstavljaju kuće svih pravoslavnih zemalja.

Više o ovom velikom projektu pitali smo predsednika Udruženja srpsko-ruskog prijateljstva i jedinstva >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << svih pravoslavnih zemalja, gospodina Zorana Gajića.

Gospodine Gajiću recite nam nešto o Vama i Udruženju te koje su aktivnosti Udruženja?

- Ja sam predsednik Udruženja srpsko-ruskog prijateljstva i jedinstva svih pravoslavnih zemalja. Naše udruženje deluje u okviru Republike Srpske, te i šire na prostorima Srbije i Crne Gore. Jedno smo od najaktivnijih udruženja. Mi gradimo jedinstveni projekat u svetu, pravimo manastir Svete Matrone Moskovske u selu Ritešić u Republici Srpskoj. Uz taj kompleks pravimo manastirsku bolnicu, konačište i pravoslavno etno selo. Pravoslavno etno selo će biti će biti po arhitekturi svih pravoslavnih zemalja. Biće kuće, odnosno objekti izgrađeni u vidu ruskih, grčkih, makedonskih, beloruskih, ukrajinskih i ostalih pravoslavnih zemalja. Manastir je ženskog tipa i biće monahinje svih pravoslavnih zemalja. Znači biće monahinje iz Rusije, Grčke Srbije, Crne Gore i ostalih zemalja.

Gospodine Gajiću vidimo da je to jedan veliki ambiciozni projekat. Da li imate neku pomoć u ovom projektu?

- Dosta nam pomaže naš narod na ovim prostorima. Dostan nam pomažu i gospoda iz Rusije što dolaze ovde, Aleksandar Šinkorev i njegova supruga Irena. Oni su nam dosta toga pomogli. Takođe, imamo jednog velikog donatora, čoveka koji nam je dao dosta novčanih sredstava, Sreten Miljević, deda koji ima 87 godina. Poklonio nam je oko 20.000 evra. Mi ćemo ove ili sledeće godine manastir da pokrijemo, a očekujemo donacije u materijalu iz Rusije jer je i arhitektura u ruskom stilu.

Gospodine Gajiću šta je potrebno da bi se čitav projekat u skorijoj budućnosti završio na način na koji je arhitektonski osmišljen, odnosno šta je još potrebno za realizaciju čitavog projekta?

- Znate kako, mi tražimo sve ljude dobre volje koji bi želeli da pomognu u izgradnji manastira. Manastir će biti jedinstven u pravoslavnom svetu. Šesta Matrona moskovska nema svog manastira. Ona je sahranjena u Poklonskom manastiru. Ovo je jedini manastir posvećen Svetoj Matroni ovde na Balkanu, što kažu, nema čak ni u Rusiji. Zato pozivam sve ljude dobre volje, pogotovo našu braću iz Rusije, pošto mi smatramo da je naša Rusija, naša majka. Takođe očekujemo pomoć od svih relevantnih ljudi koji bi mogli da se uključe u ovu humanitarnu akciju.

Nadamo se da će naši slušaoci ovo čuti i da će biti dobar odziv

- Mislim da hoće i hvala vam što sam u vašoj emisiji. Pozdravljam našu braću Ruse i da nas podrže u ovom projektu. Takođe pozdravljam sve pravoslavne vernike i pozivam da se uključe u ovu humanitarnu akciju.

Planirani kompleks je veliki, da li će biti gotov u nekom određenom roku?

- Znate kako, ovo je jedan veliki kompleks. Manastir, manastirska bolnica, konačište... Projekat je vredan oko 3-4 miliona evra. Kojim tempom gradimo, ide dobro. Mislim da će u vrlo bliskoj budućnosti čitav kompleks biti gotov. Zato apelujem na naš pravoslavni narod da pomogne jer kad vidimo kako niču drugi verski objekti islamskih zemalja... Koliko samo imate džamija u Sarajevu, oko 400. Tako da mi treba da imamo jedan hram, jedan kompleks koji će biti zaštitnik pravoslanog naroda.

U čitavom kompleksu kao što ste rekli ima raznog sadržaja, od verskog, prostora za razonodu i kulturu, te i ugostiteljskog karaktera. Sve će biti jedna funkcionalna celina.

- Da, tako smo i planirali. Gospodin Aleksandar Šinkorev je otišao u Moskvu kod vladike Lariona da bi poklonili nekoliko hiljada kvadrata zemljišta Ruskoj pravoslavnoj crkvi, da bi ona nama pomogla da mi ovde napravimo konačište, za hodočašće svih pravoslavnih zemalja, tako da bi to bilo glavno hodočašće za pravoslavnu veru ovde na ovim prostorima i odavde se širilo po Republici Srpskoj i Srbiji i ponovo se tu vraćali. To bilo nešto kao pravoslavni "sabirni centar" za pravoslavnu veru, da se dolazi tu i da se pomoli Bogu i Svetoj Matroni, a odatle bi se išlo u daljnji obilazak bogomolja i svetinja.

Čija je ideja i ko je arhitekta ovog kompleksa?

- Znate kako, ideja je moja, nešto me je "probudilo" da nešto napravim, nešto da napravimo manastir. Ja sam dao zemlju kao zadužbinu, a najviše pomaže arhitekta Radislav Mišić, a takođe i članovi Udruženja, moj sin Slaven Gajić, Gajić Nedeljko, Gajić Slobodan, Jeremić Slobodan i Đukić Miloš mi pomažu u tome dosta. Imam veliku podršku naših vernika sa naše parohije i sveštenika Nikole Janjušića. 

Zorane hvala Vam na razgovoru.

Ulice i trgovi etno-sela će nositi imena srpskih velikana, koji su kroz istoriju dali doprinos odbrani i očuvanju pravoslavlja i srpskog naroda na ovim prostorima.

Vanja Savićević,

Izvor: Glas Rusije    

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.