Bosna i Hercegovina, voda i ekologija: Zašto je reka Bosna bila crvena poput krvi

Izvor: B92, 01.Feb.2023, 18:32

Bosna i Hercegovina, voda i ekologija: Zašto je reka Bosna bila "crvena poput krvi"

Do incidenta je došlo usled izlivanja otpadnih voda u pogonu "Čeličana", u vlasništvu kompanije Arselor Mital. Iz kompanije tvrde da nije bilo štetnog uticaja na biljni i životinjski svet u reci.

"Boja je bila strašna, crvena."

Ovako ekološki aktivista Safet Kubat opisuje reku Bosnu koja je utorak, 31. januara, u srednjem delu toka od Zenice i narednih nekolika desetina kilometara ka Maglaju, poprimila neuobičajenu boju.

Otpadne vode obojile su reku >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koja teče centralnim delom Bosne i Hercegovine, izvire u blizini Sarajeva, a uliva se u Savu kod Šamca.

Tačan uzrok izlivanja hemikalija još se utvrđuje.

Ekološki incident se desio u blizini zeničke železare Arselor Mital, o čemu je među prvima izvestio aktivista Safet Kubat koji je snimio video sa lica mesta.

"Bilo je ekoloških incidenata i ranije, ali dugo se nije desilo da bude ovakvih razmera i da izazove tako veliku paniku kod stanovništva.

"Izgledala je poput krvi i to je izazvalo alarm", kaže Kubat iz nevladine organizacije "Reke Bosne i Hercegovine - Budi promena" za BBC na srpskom.

U toku popodneva, reka se izbistrila.

Izvinjavajući se zbog incidenta, iz kompanije Arselor Mital u sredu popodne izneli su tvrdnju da otpadne vode "nisu naštetile biljnom i životinjskom svetu u reci Bosni".

"Crvena zamuljena voda testirana je u našoj laboratoriji i ustanovljeno je da sadrži uglavnom željeznu prašinu i krečnjak.

"Dakle, sastoji se od materija koje se inače nalaze u tlu", navode u saopštenju prosleđenom BBC-ju.

Čekaju rezultate analize iz Agencije za vodno područje reke Save, ali potvrda inspektora da nije bilo mrtve ribe potvrđuje njihove procene, dodaje se.

Usled oštećenja podzemnog zida šahta DHD sistema, koji je spojen na kanalizacionu mrežu.

"DHD sistem je dizajniran za prečišćavanje vode koja se koristi za mokro prečišćavanje gasova tokom procesa proizvodnje čelika", objavili su iz kompanije.

Ovo je sistem za mokro otprašivanje koji sprječava emisije čvrstih čestica u vazduh i iste se sakupljaju upotrebom vode.

Mulj se odvaja i suši, a zatim se voda vraća u cirkulaciju.

Reč je o potpuno zatvorenom sistemu koji ni u jednom trenutku ne predviđa ispuštanje mutne vode u reku.

Radi na principu "zatvorene petlje", tako da voda samo cirkuliše unutar sistema.

"Upravo je to razlog zašto je jučerašnji incident za nas bio iznenađenje.

"Nakon jučerašnje detaljne istrage, ustanovljeno je da je došlo do probijanja zida podzemnog šahta, vrlo moguće usled geoloških pomeranja tla", saopštili su.

Kako kažu, primetna je nestabilnost tla na području gđe se nalazi DHD sistem, kao i još nekoliko objekata, što je moglo dovesti do pomeranja i oštećenje zida šahta.

Čeličana neće početi sa radom dok se ne preduzmu mere obezbeđenja da se incident ne ponovi, dodali su.

Železara, koja je nekada bila u državnom vlasništvu, a zatim privatizovana, decenijama je poznata kao zagađivač vazduha u Zenici, ali se nije dešavalo ovakvo zagađenje Bosne, kaže Safet Kubat.

On je odmah ujutro uzeo uzorak vode, jer je ustaljena praksa, dodaje, da nadležni sačekaju da prođe vreme i onda izađu na teren.

"Predao sam uzorke vodnom federalnom inspektoru koji će se koristiti kao uporedni uzorak u daljem dokaznom postupku jer je uzet kad je koncentracija zagađenja bila mnogo veća", dodaje aktivista Kubat, koji je na doktorskim studijama političke ekologije, a u aktivizmu je već deset godina.

Federalni vodni inspektorat izvršio je nadzor u kompaniji Arselor Mital koji je započet ujutro 31. januara 2023. godine i utvrđeno je da je do incidenta došlo usled izlivanja otpadnih voda iz predtretmanskog kanala za pročišćavanje otpadnih voda u pogonu "Čeličana", iz još neutvrđenih razloga.

"Proizvodnja u pogonu je odmah obustavljena, a subjekt nadzora preduzima mere na sanaciji kanala, koje nadgleda glavni federalni vodni inspektor.

"U toku dana je predviđeno probno puštanje proizvodnje, kako bi se utvrdila uspešnost sanacije.

"Trenutno je iz kanala vidljiv trag netretirane otpadne vode koja je zaostala u cevima ili zemlji", saopšteno je na sajtu federalne inspekcije u sredu.

Kompletni nalazi istraga i veštačenja se još čekaju.

Oni će odrediti dalje korake policijskih službenika u pravcu mogućeg podnošenja krivičnih prijava protiv odgovornih, kaže Elvedin Fišek.

"Ukoliko se nalazom utvrdi da je to bila štetna materija po životnu okolinu, krivično delo bi najverovatnije bilo prljanje okoline koje je određeno Krivičnim zakonom Federacije BiH", navodi kantonalni portparol Uprave policije.

Za krivično delo prljanje okoline (onečišćenje okoliša) zaprećena je kazna zatvora od tri meseca do pet godina, navodi se u zakonu.

Moguće je da će nadležni inspekcijski organi postupati u smislu kršenja pravilnika i pokretati prekršajne postupke, ako se utvrdi da ima elemenata za to, dodaje Fišek.

Možda će vas zanimati i ova priča

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.