Rusija i Srbija: Podrška verbalna, a gde su ulaganja?

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 11.Jan.2016, 12:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rusija i Srbija: Podrška verbalna, a gde su ulaganja?

U Beogradu se održava dvodnevno zasedanje Međuvladinog komiteta za trgovinu, ekononomsku i naučno-tehničku saradnju Srbije i Rusije kojim predsedavaju Dmitrij Rogozin, potpredsednik ruske Vlade i Ivica Dačić, šef diplomatije i potpredsednik Vlade Srbije.

Potencijalni novi impuls u saradnji dve države događa se u trenutku kada je Rusija, zbog politike koju vodi prema susednoj Ukrajini (anektiranja Krima i vezama sa pobunjenicima na istoku te zemlje za šta je optužuje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Slobodna Evropa << međunarodna javnost) pod sankcijama Evropske unije, čiji Srbija teži da postane član.

Rogozin će se u Vladi Srbije sastao sa premijerom Aleksandrom Vučićem, a u nedelju je posetio Specijalnu brigadu Vojske Srbije u Pančevu i Vojni muzej na Kalemegdanu.

Koliki su dometi njegove posete, u trenutku kada je primera radi robna razmena Rusije i Srbije opala za oko 30 odsto?

„To je sa jedne strane simbolični nastavak tradicionalnih odnosa, dok sa druge strane već godinama vidimo da ekonomski odnosi i robna razmena nisu ni blizu tom simboličnom nivou odnosa“, ocenjuje za naš program Bodo Veber, analitičar berlinskog Saveta za politiku demokratizacije.

Veber: To pokazuje činjenica da se unatoč najavama da Rusija traži druge partnere posle međusobne blokade Evropske unije i Rusije tu ništa značajno nije desilo.

Veber: Ne vidim da se tu nešto oživljava. Ne znam odakle ta nada. Taj projekat je konačno mrtav i nema ni naznaka da će se ponovo oživljavati.

Veber: Mislim da i tu ima više simbolike nego suštine. Ima i čisto praktičnih elemenata - što je u Srbiji naoružanje uglavnom ruskog porekla i što ima logike da se to onda zameni. Sa druge strane, imamo napredak u saradnji sa NATO prošle godine, a u vojnom delu i sa Evropskom unijom. Tako da i tu mislim da ostaje važan odnos prema EU i evrointegracijama dok je sve ostalo samo za domaću javnost.

Veber: Evropska unija je jasno stavila do znanja, što se tiče tog čuvenog poglavlja pristupnog procesa koje se odnosi na zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku da očekuje postepenu harmonizaciju. To uključuje i harmonizaciju u vezi sa sankcijama koje je EU uvela Rusiji. Međutim, EU nije deklarisala u kom trenutku to usklađivanje treba da se desi. To će, međutim, u nekom trenutku postati tema.

Veber: Sem nepriključivanja sankcijama Rusiji mislim da nema suštinskih sudara u orijentaciji Srbije i EU. Kada je reč o sankcijama čini se da Srbija tu ide na duži rok. Nada se da će se u nekom skorom preiodu okončati ukrajinska kriza. Za par godina će doći do te tačke, ako kriza ne bude okončana, kada će morati da se pridruži sankcijama Evropske unije protiv Rusije.

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...






Povezane vesti

Poseta Rogozina simbolična podrška Rusije

Izvor: Beta, 11.Jan.2016

Analitičar berlinskog Saveta za politiku demokratizacije Bodo Veber ocenio je da je poseta potpredsednika ruske vlade Dmitrija Rogozina Srbiji "simbolični nastavak tradicionalnih odnosa" dve zemlje, ali da "ekonomski odnosi i robna razmena već godinama nisu ni blizu tom simboličnom nivou odnosa"."To...

Nastavak na Beta...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Slobodna Evropa. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Slobodna Evropa. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.