Izvor: Blic, 21.Jun.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uskoro tužilac za borbu protiv mafije

Uskoro tužilac za borbu protiv mafije

BEOGRAD (Beta - Rojters) - Ministar pravde u Vladi Srbije Vladan Batić izjavio je juče da se priprema zakon koji će tužilaštvu i policiji dati veću slobodu u borbi protiv mafije i organizovanog kriminala.

- Na tome se radi, a doprinos će dati i Ministarstvo pravde, i policija, i Vlada Srbije - kazao je Batić, koji je izrazio očekivanje da će taj posao biti završen relativno brzo.

Agencija Rojters juče >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je javila da Srbija planira da objavi rat kriminalu i korupciji pomoću novog zakona i tima odlično plaćenih 'nesalomivih', koji bi dobio posebna ovlašćenja. Rojtersov izvor iz Okružnog tužilaštva u Beogradu najavio je da će predlog zakona, zasnovanog na italijanskim i hrvatskim iskustvima u borbi protiv mafije, sledeće nedelje doći pred poslanike srpske skupštine. Predlog zakona predviđa osnivanje specijalnog tužilaštva, suda, policije i pritvora.Nove mere za borbu protiv mafije koštaće 15,58 miliona dolara, što će pokriti troškove logistike, programa zaštite svedoka i 250 zaposlenih, među kojima će biti 15 sudija i 15 tužilaca. Kako članovi tima ne bi postale žrtve korupcije, zakon za njih predviđa izuzetno visoke plate za srpske standarde. Specijalni tužilac, predsednik specijalnog suda i šef specijalne policije imaće platu najmanje 2.337 dolara mesečno, navodi Rojters.

Ratni zločini i terorizam bili bi takođe obuhvaćeni zakonom, čiji su predlog sastavili stručnjaci srpske policije i pravosuđa, navodi Rojters. Predlog zakona uvodi nekoliko novina u srpsko pravosuđe, kao što su specijalni program zaštite svedoka insajdera i veća ovlašćenja prilikom vođenja tajnih operacija.

Mnogo sporenja, navodi Rojters, izazvaće član zakona koji predviđa da će se vreme koje okrivljeni može provesti u pritvoru bez podizanja optužnice produžiti sa šest meseci na godinu dana.

- Mnogo je povreda Ustava u ovom predlogu - kaže beogradski advokat Dušan Mašić, dodajući da predlog zakona daje prevelika ovlašćenja novim institucijama za borbu protiv mafije.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.