Porast nasilja nad decom

Izvor: Blic, 04.Okt.2011, 15:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Porast nasilja nad decom

Nasilje nad decom u Srbiji je u porastu, svako četvrto dete je siromašno, a veliki broj mališana je i pravno nevidljiv, saopštila je danas Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) povodom obeležavanja međunarodne Dečje nedelje.

To udruženje upozorava da su deca u Srbiji i dalje jedna od najranjivijih društvenih grupa, kao i da još uvek ne postoji spremnost da se ona prepoznaju kao ravnopravan deo društva u ostvarivanju zagarantovanih prava, što je posebno naglašeno >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kada je reč o deci iz najugroženijih kategorija.

Prema najnovijim podacima Unicefa, pet odsto dece romske nacionalnosti nije upisano u knjige rodjenih tako da ne mogu da ostvare pravo na obrazovanje, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, a deca sa hroničnim i retkim bolestima u velikoj meri su zanemarena od strane institucija sistema, navodi se u saopštenju.

Ove godine međunarodna "Dečija nedelja" skreće posebnu pažnju na promociju prava dece sa smetnjama u razvoju u cilju podizanja kvaliteta njihovog života i ostvarivanja uslova za unapredjenje njihovog položaja u društvu.

Zbog toga, prioritetni zadatak svih treba da bude unapredjenje položaja dece zasnovano na širokoj, konkretnoj akciji društva i države, na jasnoj i koherentnoj politici i međusektorskoj saradnji uz puno učešće dece, roditelja i organizacija građanskog društva, ističe MODS.

Ta organizacija je formirana maja 2011. godine i trenutno okuplja oko 50 organizacija civilnog društva koje se bave decom i zaštitom njihovih prava.

Misija MODS-a je ostvarivanje prava, unapređenje položaja i poboljšanje kvaliteta života dece u Srbiji.

Mreža se svojim radom zalaže za ostvarivanje prava sve dece, smanjenje siromaštva dece, za dostupno kvalitetno formalno i neformalno obrazovanje i kulturu, za dostupnu kvalitetnu zaštitu zdravlja i zdravu životnu sredinu, da sva deca rastu bezbedno i budu zaštićena od zlostavljanja, zanemarivanja, iskorišćavanja i nasilja, da se adekvatnije planira i transparentnije troši budžet za decu, za stvaranje i razvijanje inkluzivnog društva.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.