Izvor: Blic, 10.Avg.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pomor sitne ribe u poslovima zaštite

Pomor sitne ribe u poslovima zaštite

BEOGRAD - Vlasnici velikih agencija za obezbeđenje u Srbiji više nego željno očekuju donošenje najavljenog zakona o fizičko-tehničkom obezbeđenju. Jedan od osnovnih razloga je, kako kažu, eliminacija nelojalne konkurencije. Drugi razlog je, kako 'Blic' nezvanično saznaje, što donošenje novog zakona, zbog predviđenih licenci za rad koje će biti izuzetno skupe, neće moći da prežive male agencije za obezbeđenje, što znači >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da će se profit preliti u džepove krupnih riba u poslu zaštite.

- Posao pružanja usluga bezbednosti u Srbiji postaje industrija, kvalitetan biznis. Mi žarko želimo uređenje ove oblasti. Profitiraće svi koji su organizovani kao mi, a za ostale ne znam. Zašto se sa zakonom kasni, zna samo predlagač - kaže za 'Blic' Đorđe Vučinić, zamenik direktora preduzeća 'Progard sekjuritas', koje ima 1.200 zaposlenih i sopstvenu akademiju za profesionalnu obuku polaznika.

Prema postojećem Nacrtu zakona, svaka agencija i preduzeće za obezbeđenje, kao i svaki pripadnik te službe, moraće da imaju specijalnu licencu za rad koju će izdavati nadležne službe srpske policije. Neki od vlasnika beogradskih agencija za obezbeđenje su u razgovorima za 'Blic' nezvanično potvrdili da MUP pokušava da donošenjem zakona uspostavi monopol nad izdavanjem tih licenci, time što bi svaki pripadnik agencije ili preduzeća morao da prođe obuku u specijalizovanim objektima MUP-a, i to po posebno utvrđenim cenama.

Vučinić kaže da u Beogradu trenutno, prema njegovom mišljenju, postoji oko 150 agencija za obezbeđenje, od kojih se tek tridesetak profesionalno bavi ovim poslom. U ovoj industriji zasad je zaposleno između 40.000 i 50.000 ljudi, a verovatno je da će ih biti sve više, jer je sve veća potreba za uslugama bezbednosti u Srbiji. A to znači da će biti i sve više skupocenih licenci.

S druge strane, prema postojećem Nacrtu zakona o fizičko-tehničkom obezbeđenju, svako preduzeće kojem je neophodna zaštita moraće da ima službu obezbeđenja koja mora biti licencirana u MUP-u Srbije. Ove odredbe najviše će pogoditi manje firme: menjačnice, prodavnice, trafike... koji su najčešće na udaru razbojnika. Za njih će licenciranje u najvećem broju slučajeva biti preskupo i zato će morati ili da ostanu bez obezbeđenja, ili da se obrate velikim agencijama za njihove usluge.

Velike firme, poput PTT-a, imaju sopstvene službe obezbeđenja, ali prema tvrdnjama vlasnika agencija za obezbeđenje, njihove objekte i ekspoziture čuvaju penzionisani policajci Saveznog MUP-a koji, s obzirom na vremešnost i lošu fizičku spremu, nisu adekvatno obezbeđenje. Jovan Birač, direktor Informativne službe PTT Srbije, demantuje te tvrdnje i kaže da su većina zaposlenih u Sektoru bezbednosti PTT Srbija mladi ljudi koji su prošli sve neophodne obuke pri Vojsci Jugoslavije i MUP-u Srbije. Birač napominje da bi bilo ekonomski neisplativo da se fizički obezbede veoma male pošte.

- To vam je kao da ispred svake trafike postavite stražara - kaže Birač.

Trenutno je jedina prevencija i zaštita od nasrtaja pljačkaša u takvim poštama nedavno uvedeno pravilo da se u poštama u svakom trenutku zadržava veoma malo novca, kao i pravilo da novac u pošti ne sme da prenoći. Birač navodi da je u poslednjih mesec dana zabeleženo 20 obijanja objekata PTT u kojima nijedan dinar nije odnet, jer tu novca nije ni bilo. N. Janković Od pištolja do 'škorpiona'

Prema istraživanjima iz 1999. godine, lično naoružanje čuvara i telohranitelja bilo je veoma šaroliko: automatske puške, pištolji, revolveri, 'škorpioni', pa čak, u jednom slučaju, i borna kola. Sadašnji vlasnici agencija za obezbeđenje tvrde da njihovi ljudi koriste samo kratke cevi za čuvanje objekata i duge za pratnje novca. Vojislav Radenković, direktor preduzeća 'Obezbeđenje-partner', upozorava da je sadašnji Zakon o oružju i municiji nedorečen.

- Problem je što dosad nije bilo regulisano pitanje prekoračenja ovlašćenja u korišćenju oružja, kao i slučajevi krajnje nužde - objašnjava Radenković.

Đorđe Vučinić, zamenik direktora preduzeća 'Progard sekjuritas', kaže da je zbog trenutno visoke stope kriminaliteta neophodno da čuvari nose oružje. Ipak, ako se ta stopa bude smanjivala, moguće je da u obezbeđenju nekih objekata uopšte neće biti potrebno oružje. Komentarišući optužbe da je bilo slučajeva krivičnih dela u kojima su učestvovali i ljudi iz službi obezbeđenja, Vučinić kaže da takvi slučajevi nanose štetu svima koji se bave ovim poslom, uz konstataciju da se to događa u slučaju manjih firmi koje angažuju ljude bez prethodne provere.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.