Osumnjičen za ubistvo 25 Srba

Izvor: Politika, 19.Jan.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Osumnjičen za ubistvo 25 Srba

Bivši pripadnik "orahovačke grupe" OVK Sinan Morina izručen Srbiji posle hapšenja u Herceg Novom zbog pokušaja krađe automobila

POŽAREVAC – Tužilaštvo za ratne zločine započelo je istragu protiv Sinana Morine (34) iz Opteruše kod Orahovca, koji se trenutno nalazi u pritvorskoj jedinici Kazneno-popravnog doma "Zabela" u Požarevcu, zbog sumnje da je jedan od izvršilaca ratnog zločina u selima Opteruša i Retimlje 1998. godine. Morina je uhapšen 28. decembra u Herceg >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Novom, odakle je odmah prebačen u Srbiju jer je protiv njega postojala optužnica za terorizam Okružnog tužilaštva u Prizrenu, koje je izmešteno u Požarevac. Tužilac Okružnog suda u Prizrenu Dobrivoje Perić je "slučaj Morina" početkom ove nedelje predao Tužilaštvu za ratne zločine.

– Sumnjamo da je Morina kao pripadnik "orahovačke grupe" OVK umešan u likvidaciju 25 osoba srpske nacionalnosti. Ova formacija delovala je u operativnoj zoni "Paštrik", a tela ubijenih su kasnije sakrivena u pećini Volujak kod Kline. Tela su identifikovana i predata porodicama – kazao je za "Politiku" zamenik tužioca Dragoljub Stanković, koji se upravo vratio sa Kosova gde je započeo istragu "slučaja Morina".

Ratovao u okolini Dečana

Morina je, prema raspoloživim podacima, uhapšen u Crnoj Gori zbog pokušaja krađe automobila. Na njegovo hapšenje odmah je reagovala regionalna kancelarija Saveta za odbranu ljudskih prava i sloboda u Prizrenu, apelujući na crnogorske vlasti da "svim građanima Kosova omoguće nesmetan tranzit kroz Crnu Goru". Apel kosovskih humanitaraca crnogorskim vlastima ne čudi, jer je i Anton Lekaj, do sada jedini Albanac dostupan srpskom pravosuđu koji je pred Većem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu osuđen na 13 godina zatvora zbog ratnog zločina nad nealbanskim civilima, takođe uhapšen na teritoriji Crne Gore, a potom predat MUP-u Srbije.

Prema navodima kosovskih štampanih medija, rodbina Sinana Morine odbacila je optužbe za terorizam, a njegov brat tvrdi da je u vreme sukoba na Kosovu i Metohiji Sinan boravio u Nemačkoj, od kada navodno tamo i živi. Ipak, Sinanovu rodbinu demantuje ista kosovska štampa, koja u arhivama iz vremena ratnog sukoba sadrži podatke da je Sinan (Hajredina) Morina bio aktivan borac OVK u sastavu 132. brigade "Mirte Zeneli" kojom je komandovao Malik Ndrecen, na frontu između sela Požar i Ljumbarda u okolini Dečana.

Bruno Vekarić, portparol Tužilaštva za ratne zločine, kazao je za "Politiku" da Morina, kome je određen pritvor u trajanju od 30 dana, još nema advokata.

– Ukoliko optužnica za ratne zločine bude podignuta, moguće je da će ga zastupati advokat Teki Bokši, koji je pred sudom u Srbiji branio Antona Lekaja – rekao je Vekarić.

U Fondu za humanitarno pravo kažu da nisu upućeni u "slučaj Morina", kao i da niko od njihovih pravnih zastupnika nije angažovan na ovom slučaju.

Tajna pećine Volujak

U pećini Volujak na Grebeničkoj planini, nekoliko kilometara južno od Kline, na putu između Prištine i Peći, pronađeni su posmrtni ostaci ubijenih osoba. Prema izveštaju forenzičara Evropske unije iz decembra 1999. godine, pećinu Volujak koristili su pripadnici OVK kao mesto na kome su držani i ubijani oteti građani. Iako su srpske vlasti po potpisivanju Kumanovskog sporazuma apelovale na Unmik da istraži ovu masovnu grobnicu, ekshumacija je započela tek u aprilu 2005. godine.

Iz grobnice Volujak ekshumirana su tela 11 članova porodice Kostić i dvojica Nikolića iz sela Retimlje, osam Srba iz sela Opteruša i po jedna osoba srpske nacionalnosti iz Orahovca i Mališevske Banje. Preuzimanje tela identifikovanih Srba i drugih nealbanaca, koja su pronađena u ovoj masovnoj grobnici, obavljeno je u oktobru prošle godine, a njihovi posmrtni ostaci sahranjeni su na beogradskom groblju Orlovača. Pretpostavlja se da je sve njih kidnapovala OVK između 17. i 19. jula 1998. godine, a kasnije ubila i bacila sa litice visoke 25 metara u jamu. Tela ubijenih kiše su potom odnosile u dubinu i prekrivale muljem.

U neposrednoj blizini Volujka nalazi se i Klečka, jama u kojoj su još 1998. godine pronađen posmrtni ostaci likvidiranih Srba. Masovnu grobnicu u pećini kod sela Volujak 1998. godine pominjao je Juan Mazreku, nakon što je priznao zločine nad Srbima u Klečki. Ovo područje je bila zona odgovornosti Ramuša Haradinaja, tadašnjeg komandanta Oslobodilačke vojske Kosova, čiji je centar bio u Jablanici.

Marko Albunović

[objavljeno: 19.01.2007.]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.