
Izvor: S media, 04.Sep.2009, 17:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Odbrane Ulemeka i Jovanovića traže oslobadjanje od krivice
Odbrane Milorada Ulemeka i Zvezdana Jovanovića, osudjenih na po 40 godina za ubistvo premijera Srbije Zorana Djindjića, predložile su Vrhovnom sudu Srbije da ih u trećestepenom postupku oslobodi krivice ili da predmet vrati na ponovno sudjenje pred Specijalnim sudom.
Zamenik republičkog tužioca Milan Bojković predložio je sudu da žalbe optuženih odbije kao neosnovane jer su činjenice koje je sud u prethodnom postupku utvrdio zasnovane na izvedenim dokazima, a da su >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << žalbe odbrane "konstrukcije iz vizure optuženih" koje nemaju utemeljenje u spisima.
Javni deo sednice Vrhovnog suda Srbije u trećestepenom postupku danas je završen u sudnici u Okružnom zatvoru u Beogradu.
U trećem stepenu o žalbama odbrane Ulemeka i Jovanovića na drugostepenu presudu odlučivaće na nejavnom delu sednice sedmočlano veće Vrhovnog suda Srbije sastavljeno od sudija koje nisu sudile u drugostepenom postupku pred tim sudom.
Ako sud potvrdi prethodnu presudu ona će tada biti pravosnažna, bez obzira što će odbrana, ako budu postojali zakonski uslovi, moći da podnese vanredni pravni lek.
Ulemekov advokat Aleksandar Zarić rekao je da je odbrana tražila od ustanove u Rusiji veštačenje ubistva Djindjića i najavio da će to veštačenje tražiti i od ustanova "jedne zapadne zemlje i jedne neutralne zemlje".
"Želimo da problem Ulemeka internacionalizujemo kako bismo dobili rekonstrukciju ubistva Djindjića koju on u Srbiji ne može da dobije i kako bi se za istoriju utvrdilo ko je zaista ubio Djindjića", rekao je Zarić.
Ulemekov advokat Slobodan Milivojević pozvao je sudije Vrhovnog suda da rade po zakonu i naveo da bi oni trebalo da donesu presudu u predmetu u kojem je prvostepenu presudu Specijalnog suda izrekla sadašnja predsednica Vrhovnog suda Srbije Nata Mesarović, podsetivši ih da u Srbiji sledi reizbor svih sudija.
"Nemojte tako, kolega", rekao je Milivojeviću predsednik sudskog veća Bata Cvetković, na šta mu je Milivojević uzvratio da njegova "digresija nije bila zlonamerna", a Cvetković mu je na to rekao da "ipak jeste".
Ulemek nije podneo žalbu i u sredu je na početku napustio sednicu Vrhovnog suda, a njegovi advokati su u zajedničkoj žalbi naveli da Djindjić nije mogao biti ubijen iz kancelarije u Ulici Admirala Geprata 14, nego iz pravca Nemanjine 9.
Oni su ponovili da je, prema iskazima oko 10 svedoka iz Djindjićevog obezbedjenja koji su bili na licu mesta, ispaljeno tri metka, a naveli su i da svedoci nisu prepoznali trojicu optuženih kada su izlazili iz zgrade u Admirala Geprata, te da su to bila "fingirana trojica" čiji je zadatak bio da skrenu pažnju sa "pravog ubice".
Specijalni sud utvrdio je, a Vrhovni sud potvrdio u drugostepenoj presudi, da je Zvezdan Jovanović ispalio dva hica iz kancelarije u Admirala Geprata 14 od kojih je jedan usmrtio Djindjića a drugi ranio premijerovog telohranitelja Milana Veruovića.
Utvrdjeno je i da su iz te zgrade posle ubistva istrčali Jovanović i članovi zemunskog kriminalnog klana Aleksandar Simović i Ninoslav Konstantinović.
Zvezdan Jovanović je na današnjem sudjenju rekao da je "dosadašnji tok procesa politička farsa".
"Nisam ubio Zorana Djindjića i nisam ranio Milana Veruovića. Ne tražim ništa od suda, donećete svoje odluke", rekao je Jovanović u obraćanju sudskom veću.
Ulemek i Jovanović su pred Specijalnim sudom prvostepeno osudjeni na po 40 godina zatvora i Vrhovni sud je u drugom stepenu potvrdio te kazne. Pravo na sudjenje u trećem stepenu imaju optuženi kojima je izrečena maksimalna kazna. Ulemek je osudjen kao organizator ubistva, a Jovanović kao neposredni izvršilac.
Premijer Srbije Zoran Djindjić ubijen je 12. marta 2003. godine u dvorištu zgrade Vlade Srbije.