
Izvor: Blic, 15.Maj.2009, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ne vezujem pojas jer sam debeo
Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić
BEOGRAD - Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić izjavio je juče da ne vezuje sigurnosni pojas u automobilu, iako je upravo on predlagač zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, koji se posle šest godina odlaganja našao u skupštinskoj proceduri.
-Tačno je. Debeo sam i ne vezujem pojas - rekao je Mrkonjić u raspravi, odgovarajući na primedbe poslanika NS Miroslava Markićević.
Damir >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Okanović, predsednik Komiteta za bezbednost saobraćaja, kaže za „Blic” da je izjava ministra Mrkonjića potpuno neprihvatljiva.
- Ovde se ne radi samo o činjenici da ministar u Vladi koji je zadužen za saobraćaj ne poštuje zakon već da on ne shvata koliko je taj novi zakon važan i koliko će života sačuvati. U Srbiji zbog nevezivanja pojasa godišnje pogine oko 250 ljudi, dok ih više od 3.000 bude povređeno, i ovom izjavom je građanima je preneta loša poruka - kaže za „Blic” Damir Okanović, predsednik Komiteta za bezbednost saobraćaja.
Novi zakon o bezbednosti u saobraćaju koji se nalazi pred poslanicima predviđa kaznu za nevezivanje pojasa od 5.000 dinara, kao i jedan kazneni poen. Vozačka dozvola gubi se kada vozač sakupi 18 negativnih poena, i to u trajanju od tri meseca. Da bi vozač ponovo dobio dozvolu, mora da plati sve novčane kazne za prekršaje koje je počinio, ode na lekarski pregled, pohađa seminar i položi ispit iz unapređenja znanja iz bezbednosti saobraćaja.
Ministar policije i Mrkonjićev stranački kolega Ivica Dačić objasnio je da će se vozač koji sakupi 18 kaznenih poena, kao i vozač koji prouzrokuje saobraćajnu nezgodu sa smrtnom posledicom ili dve saobraćajne nezgode sa telesnim povredama drugih lica smatrati za nesavesnog, na osnovu čega će mu policija oduzeti vozačku dozvolu”.
- Vozačku dozvolu vozač može ponovo dobiti tek nakon što u odgovarajućim institucijama dokaže da je sposoban da upravlja vozilom - naveo je on.
Komitet za bezbednost saobraćaja zatražio je od Mrkonjića da se javno izvini građanima Srbije i da ubuduće svojim izjavama „daje dobar primer poštovanja propisa”.
Mrkonjić je prethodno tokom rasprave rekao da u predloženom zakonu nije u prvom planu represija, nego preventivno delovanje kako bi se smanjio broj nesreća i broj stradalih. On je naveo i da je od 250 amandmana usvojeno 80.
Kako saznaje „Blic”, poslanici će o zakonu glasati poslednje nedelje maja. Iako su se poslanici juče složili da je novi zakon neophodan, iz opozicije su stigle brojne kritike na ponuđena rešenja. Šef poslaničke grupe „Napred Srbijo” Tomislav Nikolić najavio je da neće podržati predloženi zakon i upitao hoće li se sprovođenje propisa svesti isključivo na rigorozno kažnjavanje. Poslanica LDP Vesna Pešić je naglasila da u zakonu ne postoje podaci o tome ko najčešće pravi prekršaje, gde se najčešće događaju nesreće i nema podataka o signalizaciji, koja je u Srbiji, kako je ocenila, katastrofalna. Pešićeva je rekla da zakon podrazumeva donošenje niza podzakonskih akata, tako da se „ne zna kad šta stupa na snagu”. Dačić rekao je da bi se donošenjem ovog zakona do 2012. broj poginulih smanjio za 50 odsto u odnosu na broj poginulih iz 2001. godine.