Parlament o bezbednosti proizvoda

Izvor: RTS, 14.Maj.2009, 22:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Parlament o bezbednosti proizvoda

Poslanici završili razmatranje u načelu Predloga zakona o opštoj bezbednosti proizvoda. Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić priznao da ne poštuje bezbednosne propise tokom rasprave o Predlogu zakona o bezbednosti saobraćaja.

Komitet za bezbednost saobraćaja osudio je izjavu ministra za infrastrukturu Milutina Mrkonjića, koji je u Skupštini Srbije rekao da ne vezuje sigurnosni pojas u automobilu. "Tačno je. Debeo sam i ne vezujem pojas", rekao je Mrkonjić u raspravi, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << odgovarajući na primedbe poslanika NS Miroslava Markićevića.

Neprihvatljivo je da ministar jedne države, naročito ako je to ministar nadležan za saobraćaj, pred poslanicima javno izjavi da ne poštuje važeći zakon o bezbednosti saobraćaja, tako što ne vezuje sigurnosni pojas u automobilu, navodi se u saopštenju Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Komitet je zatražio od Mrkonjića da se javno izvini građanima Srbije i poslanicima i da ubuduće svojim izjavama i svojim ponašanjem svima da dobar primer poštovanja propisa i ponašanja u saobraćaju.

Zamenik šefa poslaničke grupe DSS-a Radojko Obradović izjavio je da je ta stranka "umesto odgovora na pitanje gde je bio poslanik PUPS-a u Skupštini Srbije kada se glasalo- dobila priču o borbi protiv evropskih integracija, urušavanju parlamenta, pretnji sudskim postupcima i mogućnosti da se oduzima status poslanika na stalnom radu".

Obradović je rekao da DSS neće podnositi nikakvu krivičnu prijavu i objasnio da "pošto se prijava najavljuje protiv njih nije potrebno da se podnosi kontra krivična prijava jer će se po toj koja se najavljuje dokazati kompletna istina".

"Apsolutno smo spremni da razgovaramo o svim tim stvarima, ali za početak da dobijemo odgovor na to vrlo kratko i jednostavno pitanje - gde je bio poslanik kada se glasalo" rekao je Obradović novinarima ispred zgrade Predsedništva gde su poslanici DSS i NS doneli snimak glasanja u parlamentu u ponedeljak, koji je napravio šef poslaničke grupe DSS-a Miloš Aligrudić.

Na snimku se, kako tvrde u toj stranci, vidi da poslanik PUPS-a nije bio u sali za vreme glasanja. Obradović je ponovio da nije sporno da je bilo 126 poslaničkih kartica već da li su svi bili tu za vreme glasanja.

Iz DSS-a najavljuju da će snimak predati predsedniku Srbije i Demokratske stranke Borisu Tadiću i tražiti od njega da reaguje i na osnovu snimka "kazni one koji su prekršili zakon".

Na početku današnjeg rada, poslanici su iskoristili vreme predviđeno za postavljanje pitanja Vladi.

Poslanik DSS-a Zoran Šami rekao je da "predsednik parlamenta ni u jednom trenutku ne sme dopustiti bilo kakvu sumnju u regularnost glasanja i ne sme pretiti poslanicima" na šta je Slavica Đukić Dejanović kratko prokomentarisla da bi on trebalo da pravi razliku između bahatosti i ozbiljnosti. Od predsednice Skupštine poslanica SRS-a Gordana Pop Lazić zatražila je da radikale pismeno obavesti o tome na koliko dana se odnosila mera udaljenja sa sednice.

Poslanike je zanimalo i na kojim postavkama ministar ekonomijebazira tvrdnju da je Srbija na početku izlaska iz krize, šta je razlog kočenja ulaska države na belu šengen listu i da li ima veze sa kvalitetom pasoša, kao i šta će srpska vlast uraditi da zaštiti slobodu medija i njihovo pravo da se bave istraživačkim novinarstvom.

Od ministra policije poslanik Albanaca preševske doline Riza Halimi zatražio je da reaguje kako bi se "pritisak policije nad novinarima i radnicima medija na albanskom jeziku obustavio".

Samostalni poslanik Vladan Batić rekao je da Pravni fakultet u Kragujevcu još uvek nije dobio akreditaciju, iako ispunjava uslove, jer se taj proces vezuje za suđenje optuženima u aferi "indeks".

Skupština Srbije završila načelni pretres Predloga zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, kao i objedninjenu raspravu o predlozima zakona o opštoj bezbednosti proizvoda i o elektronskoj trgovini, kojima se uvode najviši međunarodni standardi.

Poslanici će rad nastaviti sutra, razmatranjem seta zakona iz oblasti poljoprivrede.

Predstavnici vladajućih stranaka podržali su zakone kojima će biti uvedeni evropski standardi u oblasti trgovine, a poslanici opozicije zamerili što ti zakoni nisu ranije doneti i tražili da se, u cilju bolje primene, poboljšaju njihovim amandmanima.

Zakone je podržala poslanička grupa SPS-JS, ocenivši da su u uskladu sa evropskim standardima i modernom trgovinom te da će doprineti većoj bezbednosti proizvoda.

Poslanik SPS-a Zoran Kasalović smatra da je najznačajnije to što će potrošači biti bolje zaštićeni od nebezbednih proizvoda i što će se kontinurano pratiti rizik, a sigurnost proizvoda garantovaće i zaprećene kazne koje se kreću do tri miliona dinara.

Branislav Mitrović je rekao da će G17 plus podržati zakone, zalažući se razvoj elektronskog poslovanja i veće korišćenje svih telekomunikacionih tehnologija.

Poslanička grupa DSS tražila je da se usvoje njihovi amandmani, jer prema rečima Miroslava Petkovića, 23 člana zakona neće omogućiti realizaciju te vrste trgovine u praksi.

Obrazlažući zakon o bezbednosti proizvoda, ministar trgovine Slobodan Milosavljević rekao je da će taj akt omogućiti poboljšanje kvaliteta života u Srbiji, otvaranje radnih mesta i uvođenje međunarodnih standarda.

Tim aktom osiguraće se da na čitavoj teritoriji Srbije budu zabranjeni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje građana, istakao je ministar Milosavljević.

Prema njegovim rečima, ranije se dešavalo da nezbeznedni proizvodi koji ne mogu da se prodaju na tržištu Evropske unije, poput igračaka ili rezervnih delova za automobile, uđu na tržište Srbije, što neće biti moguće kada nov zakon stupi na snagu.

"Ovim zakonom biće ugrađene evropske direktive o bezbednosti proizvoda, tako da ispunjavamo najviše evropske standarde u okviru bezbednosti svih potrošača, građana Srbije", naglasio je Milosavljević.

Bezbednost i kvalitet zaštite zdravlja građana primenom tog zakona biće podignut na viši nivo.

Milosavljević je kazao da zakon predviđa uspostavljanje evropskog sistema RAPEKS (RAPEX) za brzu razmenu informacija - obaveštavanja i uzbunjivanja među nadležnim organima i organizacijama u Srbiji o preduzimanju mera u vezi sa rizicima koje opasan proizvod predstavlja po zdravlje i bezbednost potrošača.

RAPEKS postoji u zemljama EU, i omogućava brzu razmenu informacija među njima i sa Evropskom komisijom o merama u vezi sa opasnim proizvodima.

Govoreći o Predlogu zakona o elektronskoj trgovini, Milosavljević je naglasio da će usvajanjem tog akta po prvi put u Srbiji biti uređen sistem trgovine preko Interneta.

"Činjenica da živimo u informatičkom društvu, nalaže nam potrebu da ovu oblast uredimo zakonom. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji ima milion i po računara, a više od 80 odsto vlasnika tih računara koristi Internet. To su značajne pretpostavke za razvoj elektronske trgovine", rekao je Milosavljević.

Prema njegovim rečima, troškovi nabavke proizvoda iz inostranstva, na osnovu novog zakona, biće mnogo niži.

Potrošačima će biti omogućeno plaćanje računa putem Interneta, karticom, što znači da će kupci biti oslobođeni nekih troškova.

Bezbednost u saobraćaju

Poslanici Skupštine Srbije složili su se, tokom prepodnevnog pretresa u načelu Predloga zakona o bezbednosti saobraćaja, da je potrebno doneti zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima ali poslanici opozicije smatraju da predložena rešenja Vlade nisu dobra.

Rasprava je nastavljena nakon što su na početku današnjeg zasedanja poslanici iskoristili pravo da postavljaju pitanja.

Obrazlažući Predlog zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, Ministar policije Ivica Dačić rekao je da će se usvajanjem tog predloga zakona osigurati veća disciplina svih aktera, a time i povećati bezbednost na putevima u Srbiji.  

Broj poginulih do 2012. godine uz primenu novog zakona trebalo bi da se da smanji za 50 odsto.

Ministar Dačić naveo je da je u Srbiji od 1991. godine u saobraćajnim nesrećama poginulo 17.000 ljudi, a 240.000 lakše i teže povređeno, kao i da država time gubi oko 1,56 odsto nacionalnog bruto proizvoda.

Samo tokom prošle godine bilo je 67.000 saobraćajnih nesreća u kojima je poginulo 897 ljudi, a 43 odsto uzroka nezgoda bila je neprilagođena brzina.

Dačić je ponovio da su neke od novina koje zakon predviđa zabrana nasilničke vožnje, korišćenje mobilnih telefona, smanjenje brzine u naseljenim mestima sa 60 na 50 kilometara, a najniži dozvoljeni stepen alkohola smanjen je sa 0,5 na 0,3 promila.

Za razliku od poslanika opozicionih stranaka, predstavnici vladajuće većine su u načelnoj raspravi o Predlogu zakona o bezbednosti u saobraćaju na putevima, istakli da će usvajanje tog akta smanjiti broj nesreća, broj poginulih i nastradalih u njima.

Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić odbacio je kritike opozicije, navodeći da je osnovni cilj predloženog zakona prevencija saobraćajnih nesreća, a ne represija na putevima kako tvrdi opozicija.

Jedan od uslova poboljšanja bezbednosti saobraćaja je i poboljšanje putne infrastrukture, naveo je Mrkonjić i dodao da je od 250 amandmana usvojeno 80.

Radikali su istakli da nemaju dilemu da Srbiji treba zakon koji će da uredi stanje u saobraćaju, ali su naveli da je predloženi zakon nedorečen i da neće biti primenljiv u praksi.

Raskorak između želja i mogućnosti

Poslanik Dragan Stevanović istakao je da SRS nema ništa protiv rigoroznih kazni, ali je naveo da zakon neće biti primenjiv u praksi, jer nema podršku u saobraćajnoj infrastrukturi, koja je u Srbiji nerazvijena.

Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić najavio je da neće podržati predloženi zakon koji je "kao i mnogi drugi predlozi Vlade rastrzan između naših želja i naših mogućnosti".

"Ovaj zakon treba doneti, ne u obliku u kome je pred nama. Ako je intencija zakona da se smanji broj smrtnih slučajeva on ne može da naiđe na prevelika odbijanja. Ali ako mu je intencija prevelika ovlašćenja policije onda ga ne treba doneti", naveo je Nikolić.

Za sprovođenje predloženog zakona potrebno da policajac bude dobro plaćen i da ne bude sklon korupciji, smatra Nikolić.

Prema njegovim rečima, Srbija nema puteve na kojima postoji bezbednost niti automobile koji su bezbedni za saobraćaj.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Zoran Šami rekao je da je potrebno doneti novi zakon, ali da su ponuđena rešenja loša jer sadrže pogrešnu logiku koja se može svesti na stav koji je ugrađen u zakon - da je policija neprikosnovena i nepogrešiva.

Šami je ocenio da u predloženom zakonu nema nijednog slova o potrebi unutrašnje kontrole policijaca koji se bave bezbednošću saobraćaja, što je potrebno zbog suzbijanja korupcije.

Pitanje suzbijanja korupcije među policajcima 

Šef poslaničke grupe Nova Srbija Velimir Ilić upitao je zašto je bilo potrebno šest godina da bi zakon ušao u skupštinsku proceduru.

"Mi ne pravimo zakon koji će da smanji broj poginulih već zakon koji će budžet da napuni parama", rekao je Ilić i dodao da pojedini putevi u Srbije nemaju upotrebnu dozvolu.

Poslanica LDP-a Vesna Pešić rekla je da u predloženom zakonu nema nijedne stavke o tome kako će biti kontrolisano suzbijanje korupcije među policajcima.

Ne postoje podaci o tome ko najčešće pravi prekršaje, gde se najčešće događaju nesreće niti podataka o signalizaciji, navela je poslanica Pešić.

Prema njenim rečima, zakon podrazumeva donošenje niza podzakonskih akata tako da se "ne zna kad šta stupa na snagu".

Razmatranje u načelu Predloga zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima poslanici su započeli u sredu u okviru nove sednice, na čijem je dnevnom redu 65 tačaka.

Pre nove sednice završeno je glasanje tokom koga su usvojena 43 zakona i sedam odluka, čime je okončana prethodna sednica.

Skupština Srbije razmatraće i predloge zakona o bezbednosti proizvoda, elektronskoj trgovini, više zakona iz oblasti poljoprivrede, kao i zakoni o statistici i popisu stanovništva.

Na dnevnom redu nove sednice je i skoro 40 predloga za potvrđivanje međunarodnih konvencija i sporazuma.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Skupština Srbije danas nastavlja sednicu

Izvor: Kurir, 15.Maj.2009, 08:37

BEOGRAD, 15. maja 2009. (Beta) - Skupština Srbije nastaviće danas u 10 časova rad raspravom o setu zakona iz oblasti poljoprivrede. Poslanici su juče završili raspravu o Predlogu zakona o bezbednosti u saobraćaju, kao i objedinjenu načelnu raspravu o predloženim zakonima o bezbednosti proizvoda...

Nastavak na Kurir...

Skupština završila rad, nastavak sednice sutra

Izvor: NaDlanu.com, 15.Maj.2009

BEOGRAD, 14. maja 2009. (Beta) - Skupština Srbije završila je u četvrtak uveče objedinjenu načelnu raspravu o predlozima zakona o opštoj bezbednosti proizvoda i elektronskom poslovanju, a rad će nastaviti sutra u 10 sati. Poslanici su ocenili da su ti zakoni potrebni Srbiji, ali su poslanici...

Nastavak na NaDlanu.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.