
Izvor: Blic, 03.Nov.2010, 16:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Manji zemljotresi u Kraljevu mogući i narednih godina
Nakon glavnog udara u okolini Kraljeva zabeleženo je oko 70 manjih potresa, kaže za “Blic” Branko Dragičević, zamenik direktora Republičkog seizmološkog zavoda. Prema njegovim rečima, građani ne treba da brinu jer je to normalna pojava. Poslednje podrhtavanje tla osetilo se u 14:37 sati, dok je jačina zemljotresa bila 3,4 stepena.
$(document).ready(function(){ $('#article_gal').show(); $('#article_gal_thumb').slideDown(200); $('#article_slide').cycle({ fx: 'fade', speed: >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 0, timeout: 0, pager: '#article_gal_thumb ul', pagerAnchorBuilder: function(idx, slide) { thumb = $('img',slide); var src = thumb.attr('thumb'); var title = thumb.attr('title'); return ''; // generisi navigaciju } }); $("#simplePrevious").addClass("disabled"); $("#article_gal_thumb").jCarouselLite({ btnNext: "#simpleNext", btnPrev: "#simplePrevious", circular: false, visible: 6 }); }); $(function() { $("a[rel=intext_gallery_894]").lightBox({containerResizeSpeed: 450 }); //$('.knowledge').tipsy({gravity: 's', fade: false}); });
- Najjačim udarom isprazni se između 60 i 70 odsto seizmičke energije, dok se ostatak ispoljava pre ili posle najvećeg pomeranja tla. Manji potresi mogu da se javljaju i narednih nekoliko godina, ali oni neće prelaziti četiri stepena Rihterove skale, a većinu njih građani neće ni osetiti. Nema razloga za zabrinutost, jer je, recimo, posle velikog zemljotresa na Kopaoniku 1980. godine zabeleženo još 5.000 manjih potresa - objašnjava Dragičević.
On objašnjava da zemljotres u Kraljevu nije bilo moguće predvideti, iako je mreža seizmoloških stanica u Srbiji registrovala 41 zemljotres u regionu Gnjilana na Kosovu i Metohiji u periodu od 6. do 12. oktobra.
- Zemljotresa je nedavno bilo i u Rumuniji, Bugarskoj i na Mediteranu, kao posledica pomeranja tektonskih ploča i oslobađanja nakupljene energije. Okolina Gnjilana je staro trusno područje, kao i Trstenik, Lazarevac, Kraljevo, Mionica. Moguće je da postoji uzročno posledična veza sa potresom u Kraljevu, ali je nemoguće ustanoviti gde će se zemljotres dogoditi - kaže zamenik direktora Republičkog seizmološkog zavoda.
Najači udar Kraljevčani su osetili rano jutros u 1:58. Jačina zemljotresa je bila 5,4 stepena Rihterove skale, a žarište mu je bilo na deset kilometara od Kraljeva u rejonu sela Vitanovac na dubini od dva kilometra , grad su pogodila još tri manja potresa koja su izazvala čak i na prvi pogled ogromnu materijalnu štetu. Ulice su prepune cigli koje su se odvojile od fasada sa malterom, staklo je na svakom koraku, mnogo je izlupanih izloga prozora.
$(document).ready(function(){ $('#article_gal').show(); $('#article_gal_thumb').slideDown(200); $('#article_slide').cycle({ fx: 'fade', speed: 0, timeout: 0, pager: '#article_gal_thumb ul', pagerAnchorBuilder: function(idx, slide) { thumb = $('img',slide); var src = thumb.attr('thumb'); var title = thumb.attr('title'); return ''; // generisi navigaciju } }); $("#simplePrevious").addClass("disabled"); $("#article_gal_thumb").jCarouselLite({ btnNext: "#simpleNext", btnPrev: "#simplePrevious", circular: false, visible: 6 }); }); $(function() { $("a[rel=intext_gallery_889]").lightBox({containerResizeSpeed: 450 }); //$('.knowledge').tipsy({gravity: 's', fade: false}); });
Kako je potvrdio ministar policije, noćas je poginulo dvoje ljudi, Natalija(67) i Siniša(67) Tašić iz kraljevačkog naselja Grdica.
Predsednik Srbije Boris Tadić doputovao je danas popodne u Kraljevo.
Tadić se u naselju Higijenski zavod sastao sa gradonačelnikom Ljubišom Simovićem i predstavnicima Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, koji su ga upoznali sa situacijom u gradu.
Predsednik Srbije izjavio je da će država učiniti sve da pomogne građanima
Kraljeva i okoline koje je pogodio zemljotres.
"Vlada je učinila sve da iz skladišta izvuče građevinski materijal koga ima dovoljno", rekao je Tadić Televiziji B92 i istakao da je sada potrebno popraviti kuće i stanove oštećene u zemljotresu.
Tadić je ukazao da u centru grada ima oko 120 stanova u kojima se zbog oštećenja ne može živeti.
"Ljudi se pomažu i iskazuju solidarnost", rekao je Tadić i dodao da su pripadnici Sektora za vanredne situacije dobro reagovali kako bi pomogli žrtvama zemljotresa.
Predsednik je poručio da će pomoći žrtvama zemojotresa u Kraljevu i okolini navodeći da će podsećati i Vladu na njene obaveze u vezi sa tim.
U međuvremenu, okružni, opštinski i gradski štabovi civilne zaštite proglasili su vanredno stanje na području grada Kraljeva i formirali stručne komisije koje će obilaziti teren radi snimanja stanja nakon noćašnjeg zemljotresa koji je pogodio taj grad.
Proradili i mobilni telefoni
Usled nestanka električne energije, tokom noći i u prepodnevnim časovima bio je onemogućen rad ukupno 37 baznih stanica mobilne telefonije, što je delimično remetilo rad mobilne mreže, u različitim vremenskim periodima. Do 12h je uspostavljen rad većine baznih stanica, tako da trenutno samo tri bazne stanice ne rade, pa se može reći da je stanje normalizovano.
Stručni tim Zavoda za javno zdravlje Kraljeva i Republička sanitarna inspekcija za
Raški okrug saopštili su da voda iz kraljevačkog gradskog vodovoda privremeno nije za piće I ljudsku upotrebu nakon zemljotresa, ali da može da se koristi u sanitarno- higijensku svrhe. Građanima se preporučuje da se voda ne koristi sve dok se ne obavi sanitarno-tehnički pregled izvorišta i mreže i dok ne stignu rezultati prvih analiza kvaiteta vode.
Razlog ovome je to što je zemljotresom pogođeno široko područje pa su se na pojedinim mestima pojavile mutnoće što ukazuje na to da voda nije za ljudsku upotrebu, rečeno je novinarima nakon što je Zavod za javno zdravlja u Kraljevu obišao ministar zdravlja Tomica Milosavljević.
Gradonačelnik Ljubiša Simović je novinarima rekao da stručne komisije čine pravnici i inženjeri, ali je on, ipak, pozvao građane da svojim mesnim kancelarijama što pre prijave one objekte za koje se procenjuje da u njima nije moguće zanoćiti kako bi im se blagovremeno obezbedio smeštaj.
U pomoć su pritekli građevinski inženjeri iz Raške i Vranjačke banje kako bi se posao utvrđivanja oštećenosti objekata što pre obavio. Simović je rekao da struje nema na teritoriji jedne četvrtine grda, a vodosnabdevanje je uglavnom normalno osim, u manjim delovima i u pojedinim zgradama.
Pročitajte još: Zemljotres prodrmao i igrače Brage
Od javnih ustanova najveće ostećenje pretrpeo je Zdravstveni centar i Zavod za javno zdravlje, pa se, prema rečima direktora dr Aleksandara Macana, od jutros ispravnost vode ispituje u Čačku. Prema njegovim rečima, očekuje se da iz Beograda stigne mobilna ekipa Gradskog zavoda Beograda.
Branko Dragičević, zamenik direktora zavoda kaže za "Blic” da je najjači naknadni potres registrovan u 3.56 sati i da je njegova jačina bila 3.2 stepena po Rihteru.
- Dobra stvar u ovoj nesreći je da je glavni udar prošao i da ne očekujemo veća pomeranja tla u ovom reginu. Još postoji mogućnost od manjih zemljtotresa kao posledicu smirivanja tla, ali je nemoguće dati tačnu prognozu - kaže Dragičević.
Prema njegovim rečima, u svetskim okvirima zemljotres od 5,4 stepena je umerene jačine. Na žalost, u našim uslovima, predstavlja jak zemljotres koji za posledicu može imati oštećenja na starijim objektima.
- To su uglavnom stare kuće koje su pravljene po starim propisima o zaštiti od zemljotresa, kakvih u Srbiji ima mnogo. U takvim slučajevima može doći do pucanja fasada, zidova ili rušenje krovne kontrukcije, što je i dovelo do tragedije u Kraljevu - objašnjava zamenik direktora Republičkog seizmološkog zavoda.
Telekom, Pošte Srbije i Državna lutrija pomažu Kraljevu
Telekom Srbija uputiće tri miliona dinara opštini Kraljevo, kako bi se sanirale posledice zemljotresa koji je zadesio taj deo Srbije, saopšteno je danas iz te kompanije, preneo je Tanjug. Sredstva će Telekom uplatiti na namenski žiro račun opštine. Javno preduzeće PTT saobraćaja "Srbija" uputilo je danas pet miliona dinara pomoći opštini Kraljevo.
I Državna lutrija Srbije saopštila je večeras da će izdvojiti novac za popravku zgrade porodilišta u Kraljevu koja je oštećena u zemljotresu, javlja Beta.
Novac će se prikupljati preko računa koji je otvorilo Ministarstvo finansija Srbije.
Crnogorski MUP nudi pomoć u sanaciji posledica potresa
Crnogorsko ministarstvo unutrašnjih poslova ponudilo je danas pomoć Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije u saniranju posledica zemljotresa na području Kraljeva.
Saveti u slučaju zemljotresa
Branko Dragičević smatra da je veoma važno da građani znaju kako se treba ponašati pre, za vreme i posle zemljotresa.
-Kada dođe do jačeg pomeranja tla najvažnije je da se ne paniči i da se ne beži iz prostorije. U takvim situacijama građanima se savetuje da se postave u što bezbedniji položaj, odnosno da se sklone od prozora i što pre sakriju bilo pod vrata ili ispod nekog masivnijeg komada nameštaja. Potrebno je da se na jednom mestu drže baterijske lampe ili sveće, ali se na žalost građani često ne pridržavaju ovog upustva. U školama su najugroženija deca koja sede u klupama pored prozora, a napuštanje zgrade mora biti organizovano i bez panike. Kada se glavni potres završi prostorije se napuštaju na najpogodniji način i sa sobom se nose najvažnije stvari. Struju bi trebalo isključiti, kao i zatvoriti plin na glavnom ventilu - kaže Dragičević.
Poslednji zemljotres jačine 5,4 stepena rihterove skale u Srbiji je zabeležen 1998. godine u Mionici. Branko Dragičević navodi da je centralni deo zemlje najtrusnije područje gde je i najveća opasnost od potresa.
- To je podrjučje od Homoljskih planina, pa do južnih padina Kopaonika. Osim Mionice, zemljotresi su pogađali Trstenik, Lazarevac, a trusno područje je i okolina Gnjilana na Kosovu i Metohiji - kaže Dragičević.
Sve današnje video snimke možete pogledati u Video galeriji
Pogledaj vesti o: Seizmološki Zavod Srbije, Zemljotres