
Izvor: Vesti-online.com, 05.Apr.2019, 10:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izrečena presuda za ubistvo Ćuruvije: Svi optuženi krivi, Markoviću 30 godina
Specijalni sud proglasio je krivim za ubistvo vlasnika i novinara "Dnevnog telegrafa" Slavka Ćuruvije, 11. aprila 1999. četvoricu optuženih pripadnika DB.
Nakon čitanja presude, predsednik sudskog veća saopštio je da su optuženi Radomir Marković i Milan Radonjić optuženi na po 30 godina. Miroslav Kurak i Ratko Romić "dobili" su po 20 godina, javlja reporter TV Prva iz Specijalnog suda..
Optuženi su tadašnji šef Resora državne bezbednosti Radomir Marković, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << šef beogradskog centra DB Milan Radonjić, pripadnik tog centra Ratko Romić, kao i Miroslav Kurak koji je u bekstvu.
Na ovu odluku suda, pravo žalbe Apelacionom sudu imaće i tužilaštvo i odbrana.
Marković i Radonjić se terete za krivično delo podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Tužilaštvo za organizovani kriminal predložilo je sudu u svojoj završnoj reči da na maksimalne kazne zatvora od po 40 godina osudi svu četvoricu optuženih, dok su oni i njihovi branici tražili oslobađajuće presude. Tužilaštvo smatra da je nalogodavac ubistva bio "tadašnji državni vrh", a optuženi izvršioci.
S druge strane, stav odbrane je da se u ovom postupku "sudi jednom vremenu", da dokaza protiv optuženih nema i da na optuženičkoj klupi ne sede izvršioci ubistva. Tokom višegodišenjeg dokaznog postuka u ovom procesu ispitano je preko 100 svedoka.
Nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek je ključni svedok u ovom postupku, jer je nakon njegovog svedočenja pred Tužilaštvom za organizovani kriminal, u januaru 2013. godine pokrenuta zvanična istraga, kada su uhapšeni Radonjić i Romić.
Ulemek u najčuvanjijem zatvoru u zemlji zvanom "Alkatraz" služi kaznu od 40 godina zatvora zbog niza ubistavai drugih krivičnih dela.
Optuženi Radomir Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Miroslav Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica. Milan Radonjić i Ratko Romić su od jula 2017. u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, pošto su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.
Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu životnu partnerku Branku Prpu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti". Ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, u ulazu u zgradu, u kojoj je živeo.
Nastavak na Vesti-online.com...