Haradinaj pred sudijom u Francuskoj

Izvor: RTS, 12.Jan.2017, 10:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Haradinaj pred sudijom u Francuskoj

Lider Alijanse za budućnost Kosova, bivši komandant OVK Ramuš Haradinaj izveden je pred sud u Kolmaru u Francuskoj koji treba da odluči o njegovom puštanju na slobodu ili nastavku procedure ekstradicije na zahtev Srbije.
Ramuš Haradinaj je oko 11.30 stigao u zgradu suda gde je počeo sudski postupak.
Portal „Indeks onlajn“ javlja da se u sudnici nalazi oko 20 kosovskih Albanaca koji žele >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da prate donošenje odluke.
Advokat Haradinaja je podsetio da je Haradinaj oslobođen optužbi pred Haškim tribunalom i zatražio njegovo oslobađanje iz francuskog pritvora.
Ministarstvo pravde Srbije poslalo je zahtev za ekstradiciju sa novim dokazima protiv njega.
Srbija Haradinaja traži za zločine nad civilnim stanovništvom u toku 1999. godine za koje mu se nije sudilo u Hagu.
U molbi za izručenje Haradinaja, koja je u utorak poslata Francuskoj, najavljeno je da će biti dostavljeni dodatni dokazi koji se pre svega tiču naredbe za proširenje istrage protiv Haradinaja sa dokazima koji je potkrepljuju, što je danas, kako je potvrđeno Tanjugu u Ministarstvu pravde, i učinjeno.
Ministarska pravde Nela Kuburović je navela da će francuski sud morati da uporedi dokumenta srpskog tužilaštva za ratne zločine i ona za šta ga je teretilo haško tužilaštvo.
"Potpuno su različiti događaji, vremenski okviri, kao i oštećeni. Haradinaj se pred Haškim tribunalom teretio za događaje koji su se dešavali od marta do septembra 1998. godine, a postupak pred tužilaštvom za ratne zločine Srbije se vodi za događaje iz 1999. godine i uglavnom su vezani za juni", rekla je Kuburović.
Francuska treba da poštuje Evropsku konvenciju o ekstradiciji kao i sve države EU. Postupila je po poternici, što znači da mora da postupi i po molbi za izručenje i da utvrdi da li je Srbija dostavila dovoljno dokaza da Haradinaj bude izručen, navela je ranije ministarka.
Što se tiče hapšenja Haradinaja 2015. godine u Sloveniji, Kuburović je navela da tada slovenački organi nisu na adekvatan način obavestili Srbiju o hapšenju, te da Ministarstvo pravde nije ni imalo mogućnost da pošalje molbu za izručenje.
Sada je na neki način drugačija procedura, rekla je ministarka.
Napomenula je da veruje da će Francuska da postupi u skladu sa onim što je dostavljeno, "s obzirom na to da će imati i te kako dovoljno dokaza da neko ko se se tereti za ratne zločine nad civilnim stanovništvom bude izručen".
Na drugoj strani, Haradinajev advokat Arijan Koči očekuje da će bivši komandant OVK za region Dukađin biti pušten uz kauciju do okončanja postupka i konačne odluke.
Haradinaja su uhapsile francuskih vlasti 4. januara na aerodromu u Bernu.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.